Kistérségi konferencia a közösségfejlesztésről, Királd 2003. március 6.
A 2000-es évek nagy társadalmi feszültségét az Ózd- Putnok kistérségben a bányák bezárása okozta. Ezeknek a gondoknak az enyhítésére indított a Borsod- Abaúj- Zemplén Megyei Közművelődési Intézet a volt bányásztelepülések térségében közösségfejlesztési programot, amelyhez megnyerte hazai és nemzetközi szakmai szervezetek együttműködését is.
Az Ózd- Putnok kistérségben elkezdődött közösségfejlesztő folyamat kulcstelepülése Királd, ahol 2000 szeptemberében zárták be a bányát. Mi egy évvel később 2001 szeptemberében, majd 2002 januárjában kezdtük a közös munkát ezen a településen.
Ezzel párhuzamosan zajlott a másik folyamat, a kistérség valamennyi településére kiterjedő tájékozódó munka, amelynek során két részben ellátogattunk a térség valamennyi településére. Megkerestük az érintett önkormányzatok egy-egy képviselőjét (lehetőség szerint a polgármestert), s beszélgettünk mindenütt helyi civil szervezetnek, vagy a helyi társadalomnak egy-két meghatározó személyiségével, is.
2002. júniusában Putnok és környékén, szeptemberben pedig Ózd és környékén jártunk kistérségi tapasztalatok gyűjtésére. Tapasztalatainkat – melyeket elsősorban a térségben élők véleményeiből, közérzetéből, az általuk látott problémák és a lehetőségek megnevezéséből állítottunk össze -, egy hosszabb összegzésbe foglaltuk. Ennek az anyagnak a legfontosabb következtetéseit olvashatják most az érdeklődők.
2.) Munkánk célja:
Királdon a kö zösségfejlesztés módszereivel a helyi viszonyok közösségi feltárását és a lakosság aktivizálását indítottuk el. Megpróbáltunk mozgásokat létrehozni és a lakosság cselekvési készenlétét, kedvét megerősíteni. Ráébreszteni a helyi közösséget, hogyan keresse meg és használja ki a saját erőforrásait és szervezze meg önmagát. Önszervező folyamatokat kezdeményeztünk, s igyekszünk segíteni a helyi közösségnek, hogy képessé váljon az általa elindított cselekvések fenntartására is.
Mindvégig hangsúlyozzuk, hogy a közösségfejlesztés módszere és eszközei a helyi változások kezdeményezésében és alakításában korlátozottak, alapvető strukturális problémák megoldásához, kezeléséhez kormányzati, regionális források és eszközök szükségesek – bár ezek hatékonyságát is megsoks zorozhatja a közösségfejlesztés során aktivizált, a civil öntevékenységre felkészült helyi társadalom.
A kistérségi konferenciának az a célja, hogy az itt található települések megismerjék a királdi tapasztalatokat, s kedvet kapjanak közösen tervezni és eg yüttesen is cselekedni azokban a kérdésekben, amelyeknek a megoldására egy-egy település önmagában nem lenne elég erős. Úgy látjuk, hogy komoly tartalékai vannak a kistérségben a kommunikáció és a további együttműködések fejlesztésének, amely megnövelheti az esélyüket külső források megtalálásában, befogadásában és hasznosításában is.
3.) A térségben hallott vélemények összefoglalása: belülről fakadó, már meglévő erőforrások (erősségek) , belülről fakadó hiányosságok (gyengeségek) , külső támogató tényezők (lehetőségek) valamint, külső látható nehézségek (veszélyek) kategóriákba.
4..) Jó példák a helyi és térségi erőforrások, kezdeményezések összehangolására:
Arló: - műemlék templom mellett parkoló építése (MK) - összejárnak a Nőklubba (kirándulás, estek, stb.) aktív csapat Bánréve: - 400 fm vízelvezető árok kiásása, mélyítése (MK) - Települési Egészségterv Borsodbóta:
- Helyi cselekvést szorgalmazó ügyek (helyben magvalósított konkrét programok): Bánréve, Borsodnádasd, Borsodszentgyörgy, Domaháza, - Turizmust előtérbe helyező programötletek : Borsodnádasd, Hét, Királd, Sajónémeti, Sajópüspöki, Sajóvelezd -Fiatalokkal kellene foglalkozni, további ösztönző folyamatokkal segíteni a helybenmaradásukat; a helyi kötődésük, identitásuk megerősítésére : Dubicsány, Királd, Sajópüspöki, Serényfalva, Hét - Telekommunikációs körülmények fejlesztése : mobil térerő, informatikai együttműködések, honlapok közös működtetése - Teleház indítása : Kissikátor, Sajópüspöki, Királd 6.) A közösségfejlesztők ajánlásai a kistérségi munka folytatására
- Különféle fórumok kialakítása, folyamatos működtetése a térségben (pl. képzési tanács, kistérségi fejlesztési tanács, civil kerekasztal, közösen működtetett népfőiskolai estek); partnerségi programok kezdeményezése civilek, önkormányzatok, szakemberek közreműködésével.
- Közösségi munkás hálózat létrehozása több település összefogásával, a Munkaügyi Központtal együttműködve: az elinduló helyi kezdeményezések megerősítésére, a közösségi intézményépítés feladatára. Lehetséges források, kapacitások a további munkához:
A közösségfejlesztési program szervezői: