Dokumentumok
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Beszámoló a “Phare - Közösségfejlesztő Konferencia”-ról
Szerző:
Farkas Éva, Kováts Andrea, Kovács Edit szerk.
Ország:
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
1999
Kiadó:
Közösségfejlesztők Egyesülete
Terjedelem:
Nyelv:
Tárgyszavak:
közösségfejlesztés, településfejlesztés, konferencia
Állomány:
Konferenciasorozat a közösségfejlesztésről 1999
Forditas:
Megjegyzés:
Annotáció:
Leltár:
Raktári jelzet:
E

Beszámoló

a “Phare - Közösségfejlesztő Konferencia”

időpontja: 1999. november 30.
helyszíne: Görcsöny (Baranya megye)
kapcsolattartók: Köztér Egyesület, Farkas Éva (farkinc@btkstud.jpte.hu, Kováts Andrea (skyts@btkstud.jpte.hu)


“Emberközpontú településfejlesztés” című konferenciára hívtuk a résztvevőket. Az előadók körének megválasztásakor az információk szerzésére (Civil Kollégium Alapítvány, Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség) és a tapasztalatok bemutatására (Mánfa, Cserkút, Nagyszékely) egyaránt lehetőséget biztosított a program. Kisebb körben a kávészünet és a svédasztalos ebéd közben, a kötött program végén moderátor vezetésével beszélgettünk a helyi eredményekről, tennivalókról, problémákról, tervekről, kilátásokról. (Névkártya-kitűzőkkel nem csupán a kapcsolatteremtést, az addig csak névről ismert potentátok megszólításának lehetőségét teremtettük meg, hanem a rendezvényről élményszerű, informatív tárgyi emléket is hazavittek a résztvevők. A kitűzőn a nevén kívül a találkozó neve, helye időpontja, a falu címere, és a Közösségfejlesztők Egyesületének elérhetősége szerepel.)

Az akkor még minden Baranya megyei civil szervezethez ingyen postázott Humán Források (Regionális Forrásközpont, akkor: Törkenczei Tibor, szerkesztő) lapjában hirdettük meg a rendezvényt és írtunk rövid kedvcsinálót a baranyai kistelepülésről. A Magyar Rádió Körzeti- és Nemzetiségi Stúdiója és az Új Dunántúli Napló közvetítésével a Somogyi és Tolnai napilapok, és a helyi kereskedelmi rádió civil műsora adott hírt a regionális találkozóról. Az egyetemi és informális csatornák is segítettek a szervezésben. A jelentkezők mindhárom megyéből jelentkeztek, ám a rendezvény előtt leesett hó miatt sajnos többen nem jöttek el (pl. Paks, Kaposvár). Itt érdemes megemlíteni, hogy Görcsönybe két út visz - az egyik a 6-os útról, a másik a város déli részéből - a helyiek közbenjárására aznap reggelre mindkettő valószínűleg az ország legszárazabb útvonalai lehettek.

Többen jelezték, hogy bár az időjárás miatt nem jöhettek el, de szívesen vennének részt egy ugyanilyen tartalmú, következő konferencián vagy találkoznának velünk, ha felkeressük őket. A jelentkezők között voltak olyanok, akik már hallottak a közösségfejlesztésről, de jelentését összemosták más fejlesztő technikákkal (területfejlesztés, településfejle sztés), és a konferencia híre eljutott olyanokhoz is, akik pontosan tudták mi a közösségfejlesztés (olvasták a Vercseg - Varga: Közösségfejlesztés című könyvet, és alkalmazták az olvasottakat). A rövid, egy napos megismerkedés utána a további kapcsolattartás reményével búcsúzott több résztvevő, illetve az elhalasztott lehetőség után érdeklődtek azok közül is, akik nem érkeztek meg Görcsönybe.
A helyiek egyébként nagy vendégszeretettel várták a konferencia résztvevőit, és nagyban hozzájárultak a rendezvény sikeréhez: a görcsönyi Diána Kávézó a megbeszélt ellátás mellett, meleg pogácsával lepett meg bennünket, a kitűzőket egy olyan lakó készítette, akinek színes fénymásolója volt otthon, más könyvnaptárokat és tollakat ajánlott föl, így a Parola című újság és a “Legalább ennyit...” lemez mellett a résztvevők ezt is megkapták, helyi tévé kis híján az egész napról fölvételt készített, amiből a falutévé is közvetített. Egyébként a görcsönyiek a helyi összefogásnak és aktivitásnak egyre több formáját választják, most éppen falunapot szerveznek és a falu monográfiáját gyűjtik, állítják össze, csak a legszükségesebb külső segítséggel (Minden falusi ingyen kapja kézhez egy pályázati összeg jóvoltából.).

Dokumentumok