Dokumentumok
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Beszámoló a Vidékfejlesztés és közművelődés konferenciáról
Szerző:
Polyák Albert, Kovács Edit szerk.
Ország:
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
1999
Kiadó:
Közösségfejlesztők Rgyesülete
Terjedelem:
Nyelv:
Tárgyszavak:
közösségfejlesztés, településfejlesztés, konferencia
Állomány:
Konferenciasorozat a közösségfejlesztésről 1999
Forditas:
Megjegyzés:
Annotáció:
Leltár:
Raktári jelzet:
E

Beszámoló
Vidékfejlesztés és közművelődés konferencia

időpont: 1999. december 14-15.
helyszín: Kunszentmiklós - Kunbábony
kapcsolattartó: Polyák Albert (polyak@bacs-kiskun-ped.sulinet.hu)


Az Európai Unióhoz való csatlakozás felkészülése közel két éve több területen folyik Az egyik ilyen lehetőség és út az UNIÓ SAPARD rendeletben (A Csatlakozást Megelőző Intézkedések Közösségi Támogatásáról a Mezőgazdaság és a Vidékfejlesztés területén a közép-kelet-európai tagjelölt országokban a csatlakozást megelőző időszakban) foglaltak alapján a vidéki térségek fejlesztése. Valamennyi magyarországi kistérség jelentkezett a FVM tavaly áprilisában megjelent felhívására és több mint 60-an kapták meg a lehetőséget, hogy részletes helyzetfeltárást készítsenek és ezután kidolgozzák a programot. A helyzetfeltárásban és a programkészítésben feladatot kellett, hogy kapjanak a közművelődésben dolgozók, a közösségfejlesztők és a civil szektor szereplői, mivel a vidékfejlesztésnek fontos területe a népesesség tudásszintje, innovációs képessége, a helyi hagyományok és kultúra ápolása, a falumegújítás, a közösségek megléte és működése, az információkhoz való hozzájutás lehetősége, az identitás, hogy csak néhányat említek.

Konferenciánk elsődleges célja a SAPARD programhoz való csatlakozás eddigi tapasztalatainak összegzése volt. Jávor Károly VÁTI osztályvezető – aki a Nemzeti tervet készítette munkatársaival – bevezető előadásában országos képest adott a programkészítésről és a vidékfejlesztés közművelődéshez kapcsolódó pontjairól. Pocsajiné Fábián Magdolna megyei tapasztalatokról, Markolt Endre a kistérségi és helyi munkáról beszélt.
A program második részében a területfejlesztéssel foglalkozó szervezetek képviselői beszéltek munkájukról, régiós törekvésekről, az agrárismeretterjesztés megyei állapotáról és lehetőségeiről. A konferencia résztvevőinek lehetőségük volt megismerkedni a helyet biztosító Kunszentmiklós város vidékfejlesztési törekvéseivel is.

A konferencia másnapján arra a kérdésre kerestünk választ, hogy a közösségfejlesztés milyen módon és eszközökkel járulhat hozzá a vidék fejlesztéséhez. Előadás hangzott el a helyi közösségek erősítésének fontosságáról, megismerkedtünk néhány vidékfejlesztési pályázattal a pályázatkiíró és az elbíráló szemszögéből. Négy helyi kezdeményezésről hangzott el tájékoztató, a kunbaracsi egészségnevelő programokról és az ehhez kapcsolódó falufejlesztő tevékenységről, a harkakötönyi közösség gázbekötési szövetkezéséről és az ebből is kiinduló teleház építésről, a falugondnokok munkájáról és a Felső-kiskunsági szövetkezések kialakulásáról.

Rendezvényünkön négy megye, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád és Fejér szakemberei vettek részt. Érkezett résztvevő kistelepülésről, városból, megyei intézményből és civil szervezettől. Az előadások utáni beszélgetések, konzultációs lehetőségek lehetőséget teremtettek egymás munkájának megismerésére és szakmai kapcsolatok kialakítására is.
Szakmai beszámolómhoz mellékelem a rendezvényen készült jelenléti ívet és a meghívó másolatát.

Dokumentumok