Dokumentumok
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Beszámoló az "Emberközpontú településfejlesztés" c. regionális konferenciáról
Szerző:
Varga Matild, Kovács Edit szerk.
Ország:
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
1999
Kiadó:
Közösségfejlesztők Rgyesülete
Terjedelem:
Nyelv:
Tárgyszavak:
közösségfejlesztés, településfejlesztés, konferencia
Állomány:
Konferenciasorozat a közösségfejlesztésről 1999
Forditas:
Megjegyzés:
Annotáció:
Leltár:
Raktári jelzet:
E

Beszámoló
"Emberközpontú településfejlesztés" c. regionális konferenciáról

időpont: 1999. december 8.
helyszín: Nyíregyháza, Búza u. 5.
kapcsolattartó: Varga Matild (mvarga@dpg.hu)


A helyszín kiválasztását indokolta, hogy a térségben egyesületünk és más segítő szervezet még nem törekedett hasonló munkára. Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Bolrsod-Abaúj-Zemplén megye déli, Hajdú-Bihar megye keleti része képezi a meghívottak által képviselt földrajzi területet.
Célunk olyan kapcsolatok kiépítése volt, melyekre építve a továbbiakban folytatható a térség közösségfejlesztést is magába foglaló humán fejlesztése. A résztvevők körét úgy határoztuk meg, hogy a partnereket találjunk a helyi demokrácia fejlesztéséhez, építsünk a már bemutatható eredményekre és megerősítést adjunk a hasonló céllal működő helyi szervezeteknek.

A partnerség erősítése érdekében súlyt helyeztünk arra, hogy módszerünket, lehetséges eredményeinket bemutassuk az önkormányzatok képviselőinek is. E döntésünket indokolta a hátrányos helyzetű térségek számára halaszthatatlan település- és térségfejlesztési feladatok megvalósítása is. Meghívtuk a térség humán fejlesztésben és településfejlesztésben érdekelt civil szervezeteit, a kistérségi társulások képviselőit, a térség polgármestereit. Visszajelentkezett 17 civil szervezet és 6 kistérségi társulás. A konferencia tematikája a közösségfejlesztés alapvetéseinek rövid bemutatásán túl a területfejlesztés - helyi gazdaságfejlesztés - humán fejlesztés egymáshoz való viszonyát mutatta be. Meghívott előadóink között területfejlesztéssel foglalkozó szakemberek, közösségfejlesztők és civil szervezeti vezetők egyaránt voltak. A rendszerben rejlő lehetőségekről szóló vita után alkalmat adtunk a térségben működő civil szervezetek bemutatkozására, mintegy aláhúzva ezzel a helyi cselekvés szükségességét. Jó példákat hallottunk a demokratikus módon kidolgozott és működtetett településfejlesztési törekvésekre (Jóléti Szolgálat Alapítvány, Rozsály), a helyi nyilvánosságot is jól szolgáló információs központra (Teleház, Szakoly), a fiatal generáció demokratikus cselekvésen alapuló nevelésére (Petneháza).

A konferencia végére még további találkozások és együttműködési igények fogalmazódtak meg, különösen a közösségfejlesztői segítség nélkül működő civil szervezetekben. A térségi társulások képviselői is indíttatást kaptak az ilyen módszerű humán fejlesztés megkezdéséhez. Az eseményt a megyei újság, a helyi televízió és rádió egyaránt megörökítette. További eredmény, hogy adattárunk információs csere-rendszerét e hátrányos térségben működő civil szervezetek is megismerhették, az elhangzott előadások anyaga is a közösségi adattárba kerül. Tervezzük a jelentkező partnerek további segítését, az együttgondolkodás serkentése érdekében további találkozók szervezését más-más településen.



Dokumentumok