Dokumentumok
Nyomtatóbarát változat
Cím:
A korrektúrajelek alkalmazása
Szerző:
Székely Artúr
Ország:
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
1961
Kiadó:
Terjedelem:
Nyelv:
Tárgyszavak:
korrektúra
Állomány:
Kiadványszerkesztés
Forditas:
Megjegyzés:
Részletek a szerző azonos című kiadványából.
Annotáció:
Leltár:
Raktári jelzet:

Forrás: SZÉKELY Artúr, A korrektúrajelek alkalmazása, Bp., 1961, részletek.
A korrektúrajelek alkalmazása
Néhány korrektúraolvasási útmutatás

Alapvetõ szabálynak tekintsük, hogy a korrektúralevonaton a sorokat, a javítandó szöveget ne futólag, gyorsan, hanem inkább "fékezve" olvassuk. Így sokkal biztosabban észrevesszük a hibákat. A hosszabb neveket, számokat, idegen nyelvû és az olyan négy-öt és ennél több szótagból álló szavakat, melyekben sok az egyforma betû (pl. megengedhetetlen, áthatolhatatlan), ajánlatos még lassabban, esetleg szótagolva olvasni. Különös gonddal kell olvasni a címeket és a kiemelt verzális sorokat.

Ha a szedésben táblázat fordul elõ, ellenõrizzük, hogy nem keveredett-e a léniák közé oda nem való, másféle vonal. Nézzük meg, jól összeérnek-e a léniák sarkai, jól egymás alatt állnak-e az oszlopszerûen összeállított számok, helyi értéküknek megfelelõen; a tizedes, az ismétlõjelek függõlegesen, vonalban állnak-e.

A korrektúraolvasáshoz nagyfokú figyelem kell. Ezt azonban olvasás közben ne koncentráljuk túlságosan egy hibára, mert akkor – tapasztalat szerint – nem vesszük észre a mellette vagy a közelében levõt. Ezért a hiba kijavítása után ajánlatos két-három szóval visszakozni, és így ellenõrizni a további szöveget.

A javításokat lehetõleg a levonat jobb szélére írjuk. A bal oldalra írhatjuk az esetleges megjegyzéseket. Ha túl szélesek a szedett sorok vagy a szedés kéthasábos, a bal felén elõforduló hibák javítását a bal oldali margón tüntethetjük fel.

A javításokhoz ne használjunk kemény ceruzát. Legjobb a kék tintával írt javítás.

A bejegyzett korrektúrajeleket és a javításokat tisztán, világosan, jól olvashatóan írjuk le, hogy újabb hibák ne keletkezhessenek. Különösen ügyeljünk az egymással könnyen összetéveszthetõ kis- és nagybetûk (pl. k és K, u és U, x és X, z és Z, o és O és a nulla) jelölésére.

Hogyan kell a hibákat kijavítani?
Ez a fejezet hét oldalon, példákkal szemléltetve dolgozza fel a gyakrabban elõforduló hibák javításának módját. Hét, GIF grafikus formátumú, PKZIP-pel tömörített file-ban letöltheti gépére ezeket az oldalakat, és kicsomagolás után kinyomtathatja õket.

Kattintson az alábbi ikonra a file-ok letöltéséhez.


Az előző bekezdésben jelzett hét file-t innen is letöltheti:
Korr1.gifKorr2.gifKorr3.gifKorr4.gifKorr5.gifKorr6.gifKorr7.gif

Dokumentumok