Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Cím:
Ormánsági területfejlesztés
Folyóirat:
PC Lemezújság
Év:
1992
Szám:
31.szám
A cikkben lévő
Intézmények:
Ormánság Alapítvány
Tárgyszavak:
ICEA konferencia, esettanulmány, területfejlesztés, organikus gazdálkodás
Megjegyzés:
B1329231.txt
Ormánsági területfejlesztés
Az Ormánság Alapítvány programja
Bevezető: Az Ormánság Magyarország évtizedek óta sorvadó peremvidéke, mintegy 50 apró faluval, hiányos infrastruktúrával, rossz szerkezettel, szétrombolt környezettel, társadalommal és kultúrával, etnikai (cigány) problémákkal, mérhetetlen szegénységgel és reménytelennek tűnő munkanélküliséggel. A falvak saját erőforrásai nem elegendőek a fejlődéshez, ezért külső segítségre szorulnak. A fejlesztésnek a túlélést kell biztosítania a környezeti és szociális célok összehangolásával és mindvégig gazdasági életképességre törekedve. Véleményünk szerint ennek a fejlesztésnek az alapja az organikus mezőgazdálkodás.
Céljaink: Végső célunk fönntartható fejlesztéssel a térség ökológiailag megfelelő életének és a helyi lakosok szegénységének, kilátástalan helyzetének enyhítése.
Ennek érdekében:
1. Az organikus gazdálkodás terjesztésével a helyi termelési szerkezet "ökológikusabbá" és "szociálisabbá" tétele.
2. A helyi "organikus" szemléletmód és gazdálkodási tudás terjesztése oktatással.
3. A térség elszigetelődésének csökkentése elsősorban a kultúra és az információ áramlás területén.
4. Humánökológiai kutatások és oktatás.
A program tevékenységi területei:
1. Az organikus gazdálkodás és kézműves mesterségek oktatása az ormánsági falvakban. A kurzusokon végzett emberek munkájának további segítése (tanácsadás, piackeresés stb.).
2. Tanácsadó szolgálat működtetése az aprófalvak önkormányzatai, a helyi nem állami szerveződések és a kisvállalkozások számára.
3. Organikus tangazdaság működtetése a tiszta cigány lakosságú Gilvánfán.
4. Az organikus gazdálkodás, fönntartható fejlesztés és a humánökológia oktatási és kutatási központjának létrehozása a Kálmos kúriában.
Kálmos kúria:
Célja: - organikus gazdaság működtetése, - organikus gazdálkodás oktatása,
- helyi illetve regionális szintű alkalmazott kutatások végzése,
- tanácsadási, információs szolgáltatások,
- humánökológiai kutatások és oktatás bonyolítása.
A Kálmos kúria oktatási, tanácsadói és kutatási tevékenysége az organikus gazdaságon alapul.
Organikus gazdaság:
Végső területe kb. 60 ha, de a gazdálkodás csak 2,5 ha-on (meglévő gyümölcsös) indult el, és kb. 2 év múlva terjed ki az egész területre. A gazdaság az ökológiai elvek szerint működő gazdálkodási rendszer minden elemét tartalmazni fogja.
Kutatás: részben az eredményes organikus gazdaságot szolgálja, részben az oktatási kurzusok szellemi hátterét adja. Kutatásra lehetősége rejlik a helyi dolgozóknak, tanulóknak, tanároknak vagy meghívott kutatóknak.
Oktatás: A helyi példákon keresztül a kutatási háttérre támaszkodva történik. Szerves része a munkavégzés. A kurzusok az organikus gazdálkodás és a humánökológia témáihoz kapcsolódnak.



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés