Parola archívum
Nyomtatóbarát változat
A cikk linkjének elküldése e-mailben
Cím:
Szécsényi tanulságok II.: Közösségi munkások Angliában
Szerző:
Vercseg Ilona
Sorozatcím:
Rovat:
Folyóirat:
Parola
Állomány:
Év:
1993
Szám:
5
Oldalszám:
12 - 13
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Tárgyszavak:
közöségi munka, konferencia, közösségfejlesztés, Anglia, közöségfejlesztési folyamat
Megjegyzés:
Annotáció:
A Devon megyei családi művelődéssel és az Észak-Exeterben működő Közösségi Művelődési Szolgálat tevékenységével ismerkedhetünk meg.

Parol95

Szécsényi tanulságok II.
Közösségi munkások Angliában

Ez év tavaszán Egyesületünk vendége volt az angliai Devon megyéből hat közösségi munkával foglalkozó kolléga. Tapasztalataik átadására konferenciát szerveztük a Nógrád megyei Közművelődési Központtal közösen Szécsényben. Az itt elhangzottakból éa korábbi - személyes tapasztalataiból állította össze írását munkatársunk, melynek első részét a Parola 93/II. számában közöltük. Az alábbiakban ennek a beszámolónak a folytatása olvasható.
Most két újabb kollégát és munkaterületet mutatunk be az angol közösségi művelődés gyakorlatából, Lesley Lake-t és Norie Stuart-t.
Mindketten nálunk még/már foltokban meglévő, vagy újjászerveződő területtel foglalkoznak. Lesley Lake egy általános iskolában, a Whipton School Campusban dolgozik, Exeterben, de nem mint az iskola alkalmazottja, hanem mint a "Szülők Művelődése" projekt vezetője. Norie Stuart pedig patch-worker, vagyis egy, a helyi művelődésirányítók által megállapított exeteri "folttal", területtel és az azon lévő közösségi házak irányításával foglalkozik, elsősorban az ifjúság tanításával, de az általa vezetett házak figyelme valamennyi korosztályra kiterjed.
"Március 16-án Lesley és a szülők egy kis csoportja elment az Exeteri Főiskolára Phil Hobbs-szal találkozni és információt kérni tőle azokról a tanfolyamokról és lehetséges pályákról, ahová az életüket megváltoztatni akaró emberek járhatnak.
Nagyon érdekelt bennünket a "Vissza a tanuláshoz" tanfolyam, amelyik hetente 1 napot vesz igénybe 15 héten keresztül, 9,30-tól 15 óráig és 20 fontba kerül. A tanfolyamok széleskörűek, pl. az. angol nyelvtudást fejlesztik, vagy a tudományokkal, a számítógéppel, a matematikával foglalkoznak. A tanfolyam az önbizalomépítés megtestesítője és a pályamódosítás, vagy a továbbtanulás lehetőségei felé nyit.
Ha érdeklődik valamelyik téma iránt, a matematika és angol csoportokba még beiratkozhat. További információk itt és itt kaphatók. A tanfolyamokat a csoportot alkotó emberek haladási sebességéhez igazítják és a tanárok mindig segítenek, amikor arra a tanulóknak szükségük van.
Soha nem késő valami újba kezdeni, akár egy új állás kedvéért, akár csak kedvtelésből!" - olvashatjuk a Szülők Művelődése Projekt hírlevelének hátulján a kis hirdetést.
Akiknek ez a hirdetés szól, azok már harmadik éve élhetnek a lehetőséggel, hogy míg gyermekeik az iskolában tanulnak, addig ők is tanuljanak. A fő tanulási motiváció, hogy az anyák- mert elsősorban ők élnek ezzel a lehetőséggel - segíteni tudjanak gyermeküknek a tanulásban. Az angol, a francia, a matematika a leggyakrabban előforduló tárgyak, de nagy az érdeklődés a számítógép-kezelés és a szövegszerkesztői programok megtanulása iránt is. A kezdő szint a gyermekek szintje, s van, aki nem is akar többet. Az órák élvezetes, klubszerű légköre, az egymásnak segítés, a közvetlen viszony a tanárral sokak számára azonban többletet is ad, a kikapcsolódást, a társas életet is jelenti és arra ösztönzi, hogy az élményt megnyújtsa. Vannak olyan szülők, akik egyenesen azért járnak e tanfolyamok valamelyikére, hogy állásszerzési esélyük nőjön. Természetesen a számítógépes tanfolyam alkalmas erre elsősorban, ahol önéletrajzírásra, az információszerzés módjára és az álláskereséssel kapcsolatos hasznos tudnivalókkal is ellátják a szülőket. Tanulási napokon a szülők bent. étkezhetnek az iskolában, sőt, egyes napokon a délutáni órákat is bent tölthetik, együtt gyermekeikkel - különféle kézügyességi, kézműves, játszótéri és tornatermi foglalkozásokon dolgozhatnak együtt. S mint azt kis ismertetőnk elején már megírtuk, mindennek folytatása lehet a főiskolán, ahol a felnőtt művelődési programok, tanfolyamok sokasága fut a főiskolai oktatás mellett és a bekapcsolódás mindenki számára
- szinte ingyen - adott.
A férfiak - kollégáink sajnálatára - csak nagyon kis számban vesznek részt a Szülők Művelődése projektben. Lesley szervez olyan beszélgetéseket, ahol a családi élet egészével foglalkoznak, s ilyenkor a férfiak is el-eljárnak. A felnőttnevelési kurzusokon természetesen már más az arány, hiszen a nappal szerencsére elfoglaltabb férfiak egy része is jár az esti kurzusokra, akár örömszerzés, akár új szakma megtanulása végett. A családi művelődés a közösségi művelődés része Devon megyében. Az egyik minden átfogó alapelvünk, hogy a gyerekek és családjaik részére fontossá tegyük szolgáltatásainkat.1987 óta foglalkoztatunk egy főállású koordinátort, aki a városban folyó projekteket fogja össze. 1988-ra már egy ún. Területi Családi Művelődési Hálózat bontakozott ki, amelyik a helyi embereket, a művelődési szakembereket, a részfoglalkozásúakat, az önkénteseket fogta össze.
1989-ben a Devon Megyei Tanács elkülönített egy bizonyos összeget, hogy a helyi családi művelődési projekteket támogassa. Azóta évente háromszor hírlevelet is kibocsátanak a hálózat egységei. Működik egy Családi Művelődési Tanácsadó Csoport, mely a megyében e területen dolgozóknak ad konzultációra lehetőséget, legyenek szakemberek, hivatalnokok vagy önkéntesek." (részlet a Devon-megyei Tanács Közösségi Művelődési Osztálya "Családi művelődés Devonban a '90-es években" c. kiadványából).
Még csak annyit Lesley-ről; hogy ottjártunkkor tucatszor félbeszakították beszélgetésünket a szülők, mindig igényelték jelenlétét, segítségét, sokszor csak egy jóváhagyó mosolyát. Lesley ugyanakkor az önbizalomépítéshez ért a legjobban, ahhoz, hogy a szülők egymást taníthatják és hogy egy csoportból, kis segítséggel, mindig fantasztikus teljesítmények csiholhatók ki. S a legtöbbször munkanélküli, néha funkcionálisan analfabéta, önmagukat nehezen kifejező anyák segítségével egy fontos és új szocializációs folyamaton mennek keresztül.

"Információk a magyarországi látogatáshoz
Nevem Norie Stuart. Greenockban, Skóciában születtem, de 1986 óra a Devon megyei Exeterben élek.
A Közösségi Művelődési Szolgálatnál dolgozom, mint közösségi művelődési oktató, egy észak-exeteri területen. A területen belül hét helyi közösség (szomszédság) létezik, Pinhoe, Whipton stb. közösségei. Együttműködésünk a következőkben nyilvánul meg:
- Lovagklub Ez a Klub egy közösségi művelődési központ, melyben csoportok széles köre működik.
- Iskola előtti játszócsoport 3-5 éves gyerekek számára. Heti 5 reggelen át működik, három fizetett ember és önkéntes szülők vigyáznak a gyerekekre. A csoport önfenntartó, a gyerekek költségeit a szülők, vagy helyettük a szociális szolgálat fizeti.
- Anyák és totyogók csoportja. Otthonlévő anyák és kisgyermekeik számára. Hetente egyszer találkoznak, ők szervezik saját szociális vagy művelődési programjukat. Saját vezetőt választottak maguknak, önfenntartók és minden szempontból önállóak.
- Ifjúsági munka A Központban három korcsoportban dolgoznak a fiatalok, az iskolai korosztályoknak megfelelően.
- Juniorok - 4-5-6. osztályos (8-11 éves) gyerekek: szabadtéri és belső játékok, művészet és kézművesség, sport, esti programok, utazások.
- A köztes korú fiatalok - 7-9 osztályba járnak és 11-14 évesek. Sportolnak, játszanak, versenyeznek, utaznak és látogatásokat tesznek, főznek, számítógépeznek, zenélnek, művészettel és kézművességgel foglalkoznak, sziklát másznak, nyaranta vitorláznak és kenuznak, környezeti kérdésekkel foglalkoznak és a közösséggel kapcsolatos kérdéseket tudatosítanak.
- Seniorok -19 éves korú középiskolásokig. Mindezeken túl video projekteken dolgoznak, vindszörföznek, a fiatalokra veszélyes kérdésekkel - drog, alkohol -, foglalkoznak, stb.
- Lunch Klub - ez a fiatalok társadalmi klubja, ahol a 15-16 éves középiskolások hetente kétszer találkoznak az ebédszünetben.
- Football Klub Az ifjúsági football edzésein. hetente rendszeresen 200 fiú vesz rész, 8-17 év között. 7-8 csapatot alkotnak és a helyi bajnokságon játszanak. Jóllehet ez egy fociklub, sok más, a fiatalokat érintő kérdéssel is foglalkozik.
- Felnőttoktatási osztályok Több felnőttnevelési osztály működik a körzetben, a legkülönfélébb érdeklődéseknek megfelelően.
- 60-on felüliek csoportja Ez egy társadalmi klub, baráti csevegés, bingó, előadók, látogatások és utazások.
- Cserkészlányok és lány-idegenvezetők klubja A nemzetközi mozgalom része, csak lányok részére.
- Családi misék Mivel a legközelebbi anglikán templom messze van, a központban vasárnaponként misét tartanak."
Helyszűke miatt csak ezt az egy közösségi központot választhattam ki most Norie ismertetőjéből. Ez az a klub, amelyet 1992-ben Kovács Flóriánnal meglátogattunk. Az épület nem nagyobb, mint egy nagytermes, 2-3 klubszobával működő falusi művelődési ház. Berendezése elmondhatatlanul egyszerű, felszerelésük viszont a fenti tevékenységeket mind kiszolgálja. Egyszerűség, célszerűség, mobilitás és állandó élet kora reggeltől késő estig. Norie 4 házat igazgat - ebből 3 kisebb. Mindegyik házban 1-2 főállású dolgozik és számtalan önkéntes.
Norie hegymászó, zenél, focizott és sok mindent ő maga is aktívan együtt csinál a fiatalokkal. 50 év körüli ember. 15 éves fiam két perc után "a tenyeréből evett", pedig Norie nem csinált semmit. Csak tudja, mi kell a fiataloknak és ő maga is meg tudta őrizni fiatalságát. Akik találkoztak vele Szécsényben, bizonyára nem cáfolnak rám.

Vercseg Ilona

Parola archívum