A Civil Hírháló hírei

________Címe:Hitel helyett bérlakás
______Forrás:MSZOSZ
__Beérkezett:03/27/2000
_______Megye:
______Típusa:hír
______Témája:
_Tárgyszavak:lakáshitel, bérlakás

(MSZOSZ) Hitel helyett bérlakás
Az MSZOSZ szakértőinek becslése szerint ma a 35 évnél fiatalabb korosztályból mintegy 200 ezer házaspár lenne jogosult az állam által támogatott kedvezményes lakáshitelre. A legmagasabb, nyolcmillió forintos hitelt csak azok vehetik fel, akiknek nettó családi jövedelmük meghaladja a 200 ezer forintot. A KSH adatai szerint az előző év utolsó negyedében az átlagos nettó jövedelem hazánkban havonta 48 800 forint volt. A Tárki korcsoportonkénti bontásban megadott adatai még alacsonyabb szintet mutatnak: a 30 év alatti keresők jövedelme 40 ezer forint, a 31–40 éves korosztályé pedig 44 ezer forint körül alakult.
Orbán László, az MSZOSZ vezető szakértője szerint a hitelkonstrukció nem oldja meg a fiatal házasok, a gyermekes családok túlnyomó többségének gondjait. Hiába kínál az állam nyolcmillió forintos támogatott hitelkeretet, ezzel kevesen élhetnek, a törlesztésre ugyanis csak a család havi nettó jövedelmének egyharmada fordítható. Szegedi példát idézve elmondta, hogy egy száz négyzetméteres házhoz maximum 6,3 millió forintos hitelt nyújtanak a 35 év alatti, három gyermeket nevelő fiataloknak, akik mindezért – szinte életük végéig – havonta 46 ezer forintot fizetnek. Mindez azt jelzi, hogy a kedvezményre jogosult lakosság mintegy 80 százaléka legális jövedelméből nem képes a lakáshoz jutását finanszírozó hitelt visszafizetni.
Az MSZOSZ szerint a fiatalok számára, különösen a városokban, a megoldást az elérhető bérlakás jelentené. A helyzet ezen a téren sem kedvező. Egy 1995-ös felmérés szerint Magyarországon a lakásállomány hat százaléka volt szociális bérlakás és két százaléka magánbérlakás, ugyanakkor a bérlakások aránya például Ausztriában 45, Hollandiában 53, Németországban 62 százalék.





Előző hír
Az adatállomány névjegye
Következő hír