A Civil Hírháló hírei

________Címe:Sajtóközlemény a LABE-tól
______Forrás:LABE
__Beérkezett:09/13/2000
_______Megye:
______Típusa:hír
______Témája:
_Tárgyszavak:bérlakás, LABE

(LABE) Sajtóközlemény a LABE-tól
Sajtóközlemény



A LABE Lakásbérlők és Lakók Egyesülete bizakodással nyugtázza, hogy a miniszterelnök szerda reggeli rádiónyilatkozatának nagyobbik részében a hazai lakáshelyzettel, ezen belül kiemelten a bérlakásokkal, a GM bérlakás-bővítési pályázatának úgymond „rendkívüli sikerességével” foglalkozott.



A nyilatkozat azonban sajnálatosan néhány lényeges tévedést és több félreérthető megállapítást tartalmazott. A LABE, mint az egyetlen kiemelten közhasznú egyesület, mely országos hatáskörrel képviseli a lakásbérlőket és foglalkozik a privatizált bérlakásaikban lakókkal, ezért az alábbiakról szeretné tájékoztatni az érintetteket.



A jelenleg hatályos jogszabályi keretek között hazánkban nem létezik „szociális bérlakás”, ezt a megnevezést csupán virtuális fogalomként használhatta volna a miniszterelnök úr.

Az elmúlt évtized lakáspolitikáját alakító kormányzati és törvényhozási résztvevők – így a jelenleg kormányon lévők is – abban ugyanis megegyeztek, hogy „nem a lakást kell szociálisan támogatni, hanem a bennlakó polgárokat”. Ugyanakkor a ma még túlnyomóan önkormányzati tulajdonban lévő bérlakásállomány működtetésére –különösen a lakbérek és a nyújtandó bérbeadói szolgáltatások vonatkozásában - hatályban lévő jogszabályi környezet és kialakult intézményes gyakorlat még „köszönő viszonyban” sincs az európai modellekkel, melyek közül jó néhányat lehetne „szociális típusúnak” minősíteni.



Az önkormányzatok számára kiírt bérlakásállomány bővítését célzó pályázat úgymond sikerességéről a LABE Lakásbérlők és Lakók Egyesülete véleménye szöges ellentétben áll a miniszterelnök úr optimizmusával, ugyanis;

A jó esetben ezres nagyságrenddel megvalósuló bérlakás-építési, vásárlási, stb pályázatokkal szemben, éppen az ez év nov. 30-ával lejáró eladási moratórium miatt, várhatóan ennél jóval nagyobb számban fog csökkenni hazai bérlakásállományunk, és ezzel továbbra is Albánia, nem pedig Európa felé fog elmozdulni a hazai lakásszerkezetünk összetétele.

Az önkormányzatok számára esetlegesen meghatározott lakásellátási kötelezettség, a teljesen bizonytalan szociális támogatási keretfeltételek és a kormányzati „bérlakáskoncepció” hiánya miatt egyelőre csak azért örülhetünk ennek a kormányzati kezdeményezésnek, mert végre az ország közvéleménye elé kerülhetnek a bérlakáshelyzettel kapcsolatos döbbenetes tények.



O A magyar bérlakások száma a követendő európai példák töredéke

O A jelenleg meglévő, alig több, mint 200 ezres bérlakásállomány helyzete bizonytalan, a bennlakók lakhatási biztonsága messze van a jogosan elvárhatótól

O Az önkormányzatok által megállapított lakbérek emelésének – mely ma törvényesen(!) az utca egyik oldalán a tízszerese lehet, mint a másik oldalon – egyedül az Alkotmánybíróság szabhat gátat

O A lakásbérlők jogainak szervezett és intézményes képviseletére csupán formális lehetőségek állnak rendelkezésre



A felsorolás folytatható lenne, azonban – bízva abban, hogy a sajtó lehetőséget teremt a közvélemény részletesebb tájékoztatására – a helyzet jobb áttekinthetősége céljából mellékeljük a miniszterelnök úrnak 98-ban, a kormányalakítást követően megküldött LABE Lakásbérlők és Lakók Egyesülete dokumentumokat, melyek sajnos még aktuálisak maradtak.



Budapest, 2000-09-13



Battha Pál

LABE elnök

Előző hír
Az adatállomány névjegye
Következő hír