Dokumentumok
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Éves jelentés: Civil Kollégium Alapítvány 1998
Szerző:
Ország:
Magyarország
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
1999
Kiadó:
Civil Kollégium
Terjedelem:
6
Nyelv:
magyar
Tárgyszavak:
Civil Kollégium, éves jelentés
Állomány:
Forditas:
Megjegyzés:
Annotáció:
Leltár:
Raktári jelzet:
D 58


CIVIL KOLLÉGIUM ALAPÍTVÁNY



Cím / Address: 1011 Budapest, Corvin tér 8.
Telefon és fax / Phone and fax: 36 1 201 5728
E-mail:civkol@kkapcsolat.hu
A Civil Kollégium Alapítvány 1998-as szakmai tevékenysége

Küldetésünk

1994-ben alakult szervezetünk számára az 1998-as év a szervezet megszilárdításának, valamint jövőbeni működése hosszabb távú megalapozásának éve volt.

A korábbi működést elemezve és értékelve, hosszabb távra kirajzolódott előttünk a Civil Kollégium küldetésének hármas vonatkozása:
· országos képzési szervezet és népfőiskola a (közösségfejlesztési projektekben dolgozó) helyi cselekvés szereplői számára;
· a kunbábonyi képzési központ közvetlen környezetét jelentő Felső-kiskunsági kistérség lakosai és közösségei kezdeményező- és cselekvőkészségének fejlesztése, s erre építkezve egy lokális népfőiskolai funkcióinak betöltése;
· a közösségfejlesztés szakképzésének intézménye.

Stratégiai tervünk
Szervezetünk - szoros együttműködésben a Közösségfejlesztők Egyesületével - kidolgozta a működtetésére és fenntartására vonatkozó 3 éves stratégiai tervet.
Ennek középpontjában az ún. „Helyi cselekvés” program áll, mely az önszerveződést, a helyi cselekvést akarja segíteni kis adománnyal, képzéssel és a projektek utánkövetésével (ld. terveinket!).
További stratégiai eleme a programnak a közösségfejlesztési szakma akkreditációja, közép- és felsőfokú, szakmát adó képzések indítása. A „projekttől projektig” működés eddigi gyakorla helyett inkább a hosszabb távú támogatások biztonságosabb rendszerét igyekszünk kiépíteni.

Kapcsolatépítés

Hazai kapcsolatok
1998 a stratégiai terv megalapozásának éve is volt. Jelentős szerepet játszott munkánkban a kapcsolatépítés, a Civil Kollégium törekvéseinek és gyakorlatának megismertetése itthon és külföldön egyaránt. Fontos új együttműködések alakultak ki ill. körvonalazódnak mind Bács-Kiskun-megyei, mind országos szinten a segítő-, képző- és adományozó szervezetekkel, szakmai szövetségekkel. Az EU és a hazai országos ill. regionális programok előkészítésében és lebonyolításában jelentősen megnőtt szakértői tevékenységünk is.

Nemzetközi kapcsolatok
Tovább folytattuk és megerősítettük nemzetközi kapcsolatainkat, különösen az Egyesült Királyság-beli Northern College-dzsal, az ICEA International Community Education Association és a CEBSD Combined European Bureau for Social Development nevű közösségfejlesztői szervezetekkel.

Képzéseink
Alaptevékenységünk természetesen a képzés, ezért az 1998-as képzéseinket részletesen közöljük. Megjegyezzük, hogy civil képzéseink zöme hétvégi képzés, de egy-egy csoport képzése akár több hétvégét is igénybe vehet. A közösségi vállalkozásra felkészítő tanfolyamaink 2x5 naposak. A közösségfejlesztési szakképzések terepgyakorlatai 4-5 naposak, amelyek fakultatív módon akár meg is hosszabbodhatnak. Képzéseink létszámra 14-32 fő között mozog.
A Civil Kollégium tananyagokat és tanterveket fejlesztett ki:
Civil szervezeteknek:
helyi- és kistérségi közösségfejlesztés és partnerségépítés; civil szervezetek megalakulása és működtetése, a helyi cselekvés technikái; a független helyi médiák szervezése és működtetése; közösségi vállalkozásfejlesztés;
Szakembereknek:
· A közösségfejlesztés közép- és felsőfokú tanterve, szakmai és vizsgai követelményei. · Ifjúsági referensek posztgraduális képzésének tematikáját.

Képzéseinket az együttes élmény, a tapasztalatok közösségi feldolgozása és megosztása, közös tervezés jellemzi. A képzések résztvevői általában országos szervezetünk helyi közösségfejlesztői projektjeinek résztvevői, akik mind a képzés előtt, mind utána együttműködnek szervezetünket, ill. a hozzájuk legközelebb élő közösségfejlesztővel, közösségfejlesztő egyesülettel.


Felső-Kiskunsági fejlesztés
1. A lakosság aktivizálása
A Civil Kollégium 1998-ban is folytatta kistérség-fejlesztési programját a „Felső Kiskunságban.
A Felső-Kiskunságban végzett térségi fejlesztés keretében 1998 májusában 40 egyetemi hallgatóval 5 település közel 200 lakosát aktivizáltuk egy széleskörű helyi mozgalom, az ún. közösségi felmérés településenkénti elindítása érdekében.
Az interjúk és a közösségi beszélgetések kapcsán máris beindultak helyi civil mozgások.
Kunpeszéren: rendezvények szervezése; az óvodakert felújítása; a Kiskunsági Nemzeti Park és a helyi gazdák találkozása, helyi egyesület megalakulása, amely a kulturális programokat, adományszervezést, játszópark kialakítását végzi, s a helyi önkormányzattal való szerződésben a kultúrház egy részét működteti. Jelenleg hosszú távú projektek tervezése folyik.
Helyi újságok alakultak és indultak (Kunbábony, Szalkszentmárton, Tass); a munkaadók találkozásait szerveztük meg a helyi gazdaság fejlesztése érdekében, ifjúsági ház-kávéház projekt beindítása (Kunszentmiklós), a tanyasi turizmussal foglalkozók találkoztatása, fiatalok nyári programjának beindítása (Kunadacs), Kunbábonyban a helyi egyesület szervezésében, a Konyhakert ’98 program az Autonómia Alapítvány támogatásával 30 helyi (főként szociálisan is rászoruló) családnak teremtette meg a szükséges zöldségfélék saját megtermesztését. Az alakuló értékesítési szövetkezet tagjai részben ebből a programból, részben a korábbi vállalkozásfejlesztési tanfolyam hallgatóiból kerültek ki.
Most készítjük elő a kisgyermekek napközbeni ellátását szolgáló „családi napközi” programot, amelyre munkanélküli nőket képezünk ki vállalkozóvá. A kistérségi projektbe rendszeresen bekapcsoljuk egyetemi-főiskolai hallgatóinkat is.

2. A civil cselekvést segítő infrastruktúra kifejlesztése
- Közösségi munkás hálózat kiépítése, képzése, konzultációk biztosítása
Tasson, Kunpeszéren, Szalkszentmártonban, Kunbábonyban, Kunszentmiklóson, egy Országos Foglalkoztatási Alap-projekt keretében 5 közösségi munkást alkalmazunk, akiknek a képzése és a munkába való bevezetése szeptemberben kezdődött és jelenleg is folyik.
- Közösségi Vállalkozásokat Segítő Szolgálat beindítása
Kidolgoztuk e segítő szolgálat üzleti tervét, melyet február 22-én be is mutattunk a kistérségi gazdasági élet szereplőinek, arra buzdítva őket, hogy legyenek alapítói e szolgálatnak. A Szolgálatot működtető alapítvány szervezése, segítése munkatársainak képzése folyamatban van.

A fentiekből is jól érzékelhető, hogy a helyi népfőiskolai program szorosan ráépül a lakossági mozgásokra, szükségletekre. Annak és akkor ad tanulási lehetőséget, akinek és amikor arra szüksége van.

A Civil Kollégium 1999-es szakmai programterve

A következő évben, reményeink szerint, egy kicsit könnyebb dolgunk lesz és a most lefolytatott alapozó munka után még több energiát fordíthatunk a szorosabban vett képzésekre, tananyagaink és módszereink fejlesztésére.

1. „Helyi cselekvés” program
A Közösségfejlesztők Egyesülete programjának képzési részét a Civil Kollégium valósítja meg. Az 1999-es év jórészt a program előkészítésére fordítódik és az első kiírást 2000 januárjában kívánjuk közzétenni. Ezután a jelentkezőkkel való foglalkozás - tanácsadás, monitorozás, konzultációk - és a képzések beindítása válik esedékessé.

2. Demokráciafejlesztő tevékenység - 6 képzési modulból álló program

A Civil Kollégium a Northern College-dzsal és rajta keresztül a Ruskin College-dzsal, valamint a leedsi egyetemmel résztvesz egy nemzetközi programban. E szervezetek a SOCRATES–PEDEC program keretében egy távoktatási tanító-tanuló program-csomagot dolgoztak ki, amely az alábbi 6 modulból áll:

Goldolkozzunk a demokráciáról!
Állampolgáriság, részvétel és Európa
Állampolgáriság, részvétel és környezet
Állampolgáriság, részvétel és nők
Állampolgáriság, részvétel és közösség
Állampolgáriság, részvétel és munka

A projekt második évében, 1999-ben az újonnan kidolgozott modulok kísérleti képzéseire kerül sor, melyhez mi is csatlakoztunk.

Tervünk az, hogy hátrányos helyzetű térségekben és a fiatalok körében az első 2 modulból 3-3 képzést szervezünk, kurzusonként 24-24 fő részvételével. A képzéseket a közösségfejlesztői projektjeinkben dolgozók, ill. a hasonló programokat megvalósító, más adományozó szervezetek (Autonómia, Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány) pályázatain nyertes helyi lakosokból szervezzük meg. A képzéseket a Civil Kollégium bentlakásos képzési központjában, a Felső-Kiskunsági Kunbábonyban bonyolítjuk le, ahol a tanulóprogramokhoz szükséges számítógépek is rendelkezésre állnak.


3. Helyi projektjeink képzései
A Felső-Kiskunságban a kistérség településein a következő évben a már helyben alkalmazott közösségi munkások helyi projektjeinek beindítását, a már megalakult szervezetek tervező munkáját kell segíteni. A közösségi felmérés kapcsán bevont lakossági csoportok projekt-tervezési és megvalósító munkáját segítjük. Itt a kommunikáció-, a nyilvánosságfejlesztés, a munkahelyteremtés, a belső képzések-felkészítések indítása látszik fontos feladatnak.
Sajátos intézményépítési feladatunk körvonalazódik a körzet központjában, Kunszentmiklós városában.
A helyi közösségi gazdaságfejlesztésben előrelépést fog jelenteni a Felső-Kiskunsági Közösségi Vállalkozásokat Segítő Központ megalapítása, amelynek bejegyzése jelenleg folyamatban van.
Az 1999 februárjában megalakult Felső-Kiskunsági Közösségi Munkások Egyesülete helyzetének megszilárdítása és munkahelyeik pályázati úton történő megteremtésének segítését szintén feladatunknak tartjuk.
Elősegítjük, hogy a „családi napközik” megszerveződjenek és az új vállalkozók munkájukat megfelelően tudják végezni.
A kunszentmiklósi városi Közösségi- és Ifjúsági Ház funkcióinak meghatározása, közösségeinek fejlesztése szintén fontos feladatunk. Célunk, hogy az ifjúsági csoportok alakítsanak ki egy, a ház üzemeltetését felvállaló szervezetet és ebben együttműködést alakítsanak ki a helyi szereplők között.
A projekt egészében kulcsszerepet tölt be a folyamatos partnerségi viszony kiépítése, s a települések önkormányzatainak elköteleződése a közösségi cselekvés és összefogás mellett.

Tervezett képzéseink:
a, Bács-Kiskun megye - Felső-Kiskunság
b, Az ország más részeiből ideérkezők körében
Előkészítés alatt álló képzéseink:
- Hajdu-Bihar megye, Püspökladány - közösségi vállalkozásfejlesztési képzés
- Békés-megye, civil szervezetek és közösségfejlesztők képzései
– Csongrád-megye - képzések a helyi lapok készítőinek
- a civil szervezetek vezetőinek
- Vas-megye: a Vas-Hegyháti kistérség választott képviselőinek és civil szervezeteinek képzései a térség fejlesztéséről, az együttműködésről, a partnerségről
- Zala-megye: a Principális-menti települések civil szervezeteinek képzései
- Tolna-megye: közösségi vállalkozásokat fejlesztő képzések
helyi közösségfejlesztők képzése
- Somogy-megye: civil szervezetek vezetőinek képzései
- Komárom-Esztergom megye: közösségi vállalkozásfejlesztési képzések


4. Közösségfejlesztői szakképzések
A következő év további feladata az akkreditáció utáni szakmát adó képzések előkészítése és megindítása lesz. Két ilyen képzést szervezünk, egyet közép- és egyet felsőfokon, kb 800 és 1200 órában, 20-20 fővel. A képzések 1 ill. 1,5 év időtartam alatt bonyolódnak le.



Dokumentumok