Dokumentumok
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Társadalmi részvétel a közösségi részvétel fejlesztéséért
Szerző:
Péterfi Ferenc, Kovács Edit
Ország:
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
2004
Kiadó:
Közösségfejlesztők Egyesülete
Terjedelem:
Nyelv:
Tárgyszavak:
társadalmi részvétel, környezetvédelem, szociális munka, közösségfejlesztés
Állomány:
Forditas:
Megjegyzés:
Annotáció:
Leltár:
Raktári jelzet:
E


Társadalmi részvétel a közösségi részvétel fejlesztéséért programunk két fő részből áll:
I. Egy országos szintű szakmaközi társadalmi párbeszéd és hálózatépítés a társadalom- és közösségfejlesztő elemeket tartalmazó, az ilyen fejlesztőmunka lehetőségét magába foglaló különféle szakmaterületek között
II. Helyi szintű társadalmi párbeszédek elindítása szakmai felkészítéssel, tananyagokkal és monitorozó segítéssel: településeken, városrészekben, szomszédságokban

I. Az országos szintű szakmaközi párbeszéd és hálózatépítés azoknak a szakterületeknek az azonosítását, feltérképezését, együttműködésük megnyerését jelenti; akik különféle megközelítésből, céllal és szakmai tartalommal társadalom-, humán- és közösségfejlesztő tevékenységeket végeznek Magyarországon. Ahhoz, hogy komplex megközelítésűvé és valamennyire összehangolttá tegyük ezt a projektet, sokféle ágazat, szemlélet és szakismeret összefogását, dialógusát; a különféle fejlesztő szakmákban megragadható, azokból kibontható lehetséges belső erők egyesítését kívánjuk elindítani és állandósítani.
A regionális – területfejlesztő szakterületre, a vidékfejlesztésre, a szociális munkára, a művelődésszervezői szakmára, az egészségfejlesztésre, a felnőttképző- és ezt a tevékenységet fejlesztő területre, a civil társadalom fejlesztő szervezeteire gondolunk elsősorban.
Ugyanakkor kapcsolata van ennek a közösségfejlesztői megközelítésnek a foglalkoztatás -munkahelyteremtés intézményeivel, a közigazgatás – önkormányzás rendszerével, a különféle korosztályi szaktevékenységekkel (gyermek- és ifjúsági terület, időskorúak).
Kiemelkedő szerepűnek tartjuk a természet- és környezetvédő mozgalmakat, az egyházak hitéleti tevékenységen túli munkáját, a nyilvánosság különféle intézményeit – főként a közszolgálati és közösségi médiumokat.
Összefoglalva, azt feltételezzük tehát, hogy a demokratikus légkör fejlesztése a közéleti kirekesztés felszámolására és a társadalmi részvétel megteremtése érdekében; a civil lakosság bevonása a helyi ügyek alakításába; a helyi- és kistérségi szintű közösségi cselekvések kezdeményezése; az együttműködések kialakítása a helyi önkormányzatok, intézmények és szervezetek között sokféle professzió része, egyszerre több szakma meghatározó szükséglete. Ezeknek a szükségleteknek a demokratikus viszonyok megteremtése és a gazdasági racionalitás érdekében is fontos összetalálkoznia – szakmaközi párbeszédet építő programunknak ez a legfontosabb tartalma.
Ennek érdekében a következő tevékenységeket tervezzük:
a.) Első lépésnek az érintettek (a hasonló célkitűzésekkel, módszerekkel rendelkező szakterületek, intézmények szervezetek, személyek) pontos azonosítását, az együttműködés kereteinek a kimunkálását tekintjük
b.) A program keretében az év során szakmai dialógusokat, fórumokat szervezünk az ország különböző részein - az érintett közreműködők bevonásával -, amelyeken a társadalmi bevonás, az együttműködés, a partnerség, a lakossági részvétel lehetőségeit elemezzük. Azokat a megoldásokat és tapasztalatokat rendszerezzük, amelyek segítségével a különféle szakmai megközelítésből a helyi közösségeknek (településeknek, szomszédságoknak) a közéletbe történő bevonását fejleszthetjük, amelyeknek a során változhatna az a helyzet, amely miatt a társadalom háromnegyede-négyötöde ma kirekesztett a helyi szintű akaratképzésből, érdekartikulációból, a közösségi szükségletek meghatározásából, a döntéshozatalból, a közéletből, a társadalmi részvételből, így lényegében a demokráciából is.
A 3 regionális szeminárium témája: a közösségfejlesztés és a vidék- illetve területfejlesztés; a művelődésszervezés, a szociális munka és a közösségfejlesztés; továbbá a természet- és környezetvédő mozgalmak és a közösségfejlesztés kapcsolata. Ezek mellet, egy konferenciát szervezünk Budapesten a közigazgatás-önkormányzás és a közösségfejlesztés lehetséges kapcsolatáról.
A szemináriumok és a konferencia során felszínre kerülnek jó példák, konfliktusok, módszerek; amelyek feladatokat jelentenek a különböző szakterületekről bekapcsolódott résztvevőknek egy országos közösségfejlesztő hálózatban a folyamatos együttműködésre, közös fellépésekre ezeknek – és továbbiakban megfogalmazódó - kérdéseknek a feldolgozására.
A szakmaközi párbeszédek folyamatában létrejövő személyes kapcsolatok egyúttal alkalmat jelentenek ezeknek a résztvevőknek a hálózati szerveződésekre, sőt e kapcsolatok formalizálására, intézményesítésére is. Ennek a hálózatnak a kiépítésében és tartós működésében is meghatározó szerepet vállal szakmai Egyesületünk. A szakmaköziség hálózatát elektronikus kapcsolat is szolgálja majd: e-mailes levelező kört alakítunk ki, valamint a közösségfejlesztés hazai honlapján egy önálló oldalt létesítünk ennek a hálózati működésnek.
c.) A szakmaközi társadalmi párbeszéd és hálózat kiépítésére a fentiek mellett a Közösségfejlesztők Műhelye fiatal szakemberek számára 2004-ben ötnapos bentlakásos tábort szervez Kunszentmiklós – Kunbábonyban.
A tábor célja közös gondolkodás a közösségben vállalható szakmai szerepekről és dialógus kezdeményezése a különböző szakterületek valós együttműködésének lehetőségéről. Úgy tapasztaljuk, hogy a helyi közösségekért dolgozó különböző szakemberek nem ismerik egymás munkamódjait, kompetenciáit. A találkozó során fontosnak tartjuk a különböző szakterületek elméleti és gyakorlati szakmai kihívásainak megismerését, valamint olyan lehetőségek megtalálását, amelyekkel helyi szinteken az egyes szakterületek munkáját segítheti a lakosság társadalmi részvétele. Emellett választ keresünk arra, hogy a szakmák közti együttműködés révén hogyan lehetne elősegíteni a társadalmi tervezés folyamatát.

A tábor előadásokra és ezek témáihoz kapcsolódó időben párhuzamosan zajló műhelybeszélgetésekre épül. Ezek után a csoportok beszámolnak az adott napi tapasztalataikról, eredményeikről.

A közös gondolkodás során megszületett azon jó ötleteket, amelyek hozzá tudnak járulni az eredményesebb közös munka megszervezéséhez, dokumentáljuk. Fontosnak tartjuk a Nemzeti Fejlesztési Tervben rejlő humán vonatkozású fejlesztési lehetőségek közös értelmezését is.

Ebben a táborban feltételezhetően olyan fiatal szakemberek vesznek részt, akik jelenleg folytatják, vagy a közelmúltban fejezték be felsőfokú szakmai tanulmányaikat, s így pályájuk elején vannak; a korábbi szakmai keretekbe még nem merevedtek bele, érzékenyek lehetnek a változásokra, az innovációra. Azt is feltételezzük, hogy a szakmai dialógusban való részvételük, valamint az itt képviselt integráló szemlélet, az ilyen résztvevők révén a különféle szakterületek képzési rendszereit is megérinti, azokra termékenyítő hatással lesz.

Ennek a több csatornán párhuzamosan és egyidejűleg elinduló folyamatnak: a szakmai párbeszédeknek az eredményeként kiépülő hálózat többféle lehetőséget kínál a helyi részvételi demokráciának, a társadalom finomszövetének a kiépülésére. Egyrészt alkalmat arra, hogy a kapcsolódó szakterületek alaposan megismerhessék, és munkájukba integrálják a közösségfejlesztés szemléletét, módszereit és gyakorlati eredményeit. Másrészt a bekapcsolódó társterületek értékeivel, praxisával bővítsük a közösségfejlesztés sokoldalúságát, eszköztárát. Legalább ilyen jelentőségű, hogy e sokszereplőssé váló országos hálózat eredményeként sokféle – és lehetőleg az érintettekhez közeli – elérhetőséget kínáljunk a közösségi beavatkozásokhoz a szakértelem és a segítségnyújtás szintjén a különböző földrajzi régiókban.

II. A helyi (kistérségi, települési, városrészi, szomszédsági) szintű társadalmi párbeszéd fejlesztésére - a szakmaközi munkában kiépülő hálózat szakértő tagjainak a bevonásával – a következő lépéseket tesszük:
a.) Módszertani tananyagot dolgozunk ki, - „Hogyan fejlesszük a társadalmi párbeszédet” címmel - a lokális társadalmi párbeszédek kezdeményezésére, megszervezésére, a helyi érintettek bevonására, a partnerek megnyerésére és a lebonyolításra vonatkozóan.
Ebben segítséget kínálunk a felkészüléshez, bemutatjuk a helyi ügyekben való részvételre vonatkozó jogi lehetőségeket, módszertani ajánlásokat készítünk a helyi közösség lehetséges aktivizálásra, a helyi párbeszéd megszervezésének gyakorlati lépéseire, javaslatokat állítunk össze a társadalmi párbeszéd témáira, jó gyakorlatokról készítünk példatárat.
b.) Bentlakásos felkészítő tréninget szervezünk képzők képzésére, ahol ezt a tananyagot megismerhetik, és a maguk tapasztalataival továbbfejleszthetik olyan szakemberek, aki ezt az országban különféle helyi közösségek számára tanítani fogják
c.) A kifejlesztett tanító anyagot kézikönyv formájában kiadványba szerkesztjük, megjelentetjük módszertani kiadványsorozatunkban a Parola füzetekben nyomtatásban, továbbá interneten, távoktatás formájában is hozzáférhetővé tesszük.
d.) A Közösségfejlesztők Egyesülete által kifejlesztett Helyi Cselekvési Program keretében 6 helyi programban a települési közösségek véleményformálói, aktivistái számára tréningek keretében megtanítjuk, és a saját terepükön történő alkalmazásukhoz szakértőink megbízásával „követő” szakmai segítséget nyújtunk azok felhasználásához: helyi társadalmi párbeszédek előkészítésében, lebonyolításában és azok értékelésében.




Dokumentumok