Soros Alapítvány Évkönyv 1998
Nyomtatóbarát változat

<<Tartalom
<<Előző fejezet
Felsőoktatási programok

A felsőoktatási programok a Soros Alapítvány működésének kezdetétől jelen vannak. Létrejöttüket a magyar tudomány és akadémiai élet képviselőinek tömegesen jelentkező igénye indokolta, és ennek megfelelően a programok arculatát azok a szempontok formálták, melyek abban az időszakban jellemzőek voltak a felsőoktatás és a tudományos élet különböző területeire.
A felsőoktatás és kutatás területeinek szakmai vezetését 1997 januárja óta a Felsőoktatási Szakkuratórium irányítja, amely arra a meggyőződésre jutott hogy a rendszerváltás utáni megváltozott társadalmi körülmények között a Soros Alapítványnak a nyitott társadalomért tett erőfeszítéseit új irányba kell fordítani a felsőoktatás terén is.
1998-ban folytatódtak a felsőoktatási programokban 1997-ben elkezdett változtatások és a Szakkuratórium vezetésével meghatározásra került az a három fő irányelv, amelyek mentén az Alapítvány korábbi programjait átrendezte és újakat dolgozott ki. E három fő irányelv:
 a MINŐSÉG elve, melynek szellemében a Soros Alapítvány a PhD programokat mind intézményi, mind egyéni pályázatok formájában felkarolta; a hangsúlyokat a külföldi ösztöndíjaknál is a PhD programok erősítésére igyekezett eltolni;
 az ESÉLYEGYENLŐSÉG elve,<melynek szellemében új programokat indított a hátrányos helyzetűek továbbtanulását segítendő (231 egyetemi, főiskolai felvételt segítő program), illetve előkészített két új intézményi programot, melyeket 1999-ben hirdetett meg: a fizikailag hátrányos helyzetűek felsőoktatásban való részvételének a segítésére, valamint egy új szakkollégiumi programot;
 a harmadik elv a KOMPATIBILITÁS elve, amely mind egyéni, de főként intézményi szintn a nyugati felsőoktatási intézményekhez való integrációt, a fokozatok kölcsönös elismertetését célozza. Ennek az elvnek az érvényesítésére dolgozta ki az Alapítvány az új felsőoktatási ntézménytámogatási programot, amely az 1998-ban lezáruló HESP program helyébe lép 1999-től.
1998 a fenti törekvésekkel folytatta és új programokkal gazdagította a felsőoktatás terén 1997-ben megkezdett változásokat.

590 000 Ft

A Felsőoktatási Szakkuratórium döntést hozott olyan pályázatok
ügyében, melyek a Felsőoktatási Programcsoport jelenleg létező programkategóriájába nem voltak besorolhatók, de a felsőoktatással kapcsolatban vannak.

Támogatott pályázatok

ELTE Esztétika Tanszék, Budapest
Egy hallgató filmkészítésének költségeire
310 000 Ft
ELTE-UNESCO Minority Studies Program, Budapest
„Ethnicity, Nationalism and Humán Rights át the Turn of the Millennium" Diákkonferencia
220 000 Ft
Erdélyi Mónika, Szeged, Károlyi Kollégium
Tanulmányi ösztöndíj 6 hónapra
60 000 Ft
Következő fejezet >>
Tartalom>>