Soros Alapítvány Évkönyv 2000
Nyomtatóbarát változat

<<Tartalom
<<Előző fejezet
Független Ökológiai Központ

1035 Budapest, Miklós tér 1.
Tel: 368-6229
Fax: 250-1546
e-mail: megyo@foek.hu
http://www.foek.hu

A Független Ökológiai Központot (FŐK) 1989-ben alapította a Soros Foundation Hungary (New York) és a Közművelődési Információs Vállalat. 1998-ban újraalakult mint közhasznú szervezet, alapítója a Kulturális és Szolgáltató Kft. (KÉP). Célkitűzése a függeüen szakemberek és környezetvédelmi szervezetek támogatása, a természetes társadalomtudományi szakemberek közötti kommunikáció segítése, új, nem önkormányzati környezetvédelmi intézmények életre hívása, erősítése, a környezetvédelem új stratégiáinak előmozdítása, a környezeti tudatosság és nevelés fejlesztése.

Környezeti nevelés

Közép-európai oktatóközpont-találkozó
1998 novemberében a Milieukontakt Oost-Europa közép-európai országok szervezetei részére találkozót szervezett „Környezeti nevelés és politika" címmel. 1999 végén a Milieukontakt felvetette egy utótalálkozó gondolatát, és felajánlotta ennek finanszírozását. A szervezés lebonyolítását a FŐK vállalta. A találkozón áttekintették a környezeti nevelés helyzetét a különböző országokban, és megvitatták az együttműködési lehetőségeket.

Országos oktatóközpont-hálózat kiépítése
A hálózat kiépítésének célja az ország 7 különböző pontján, nemzeti parkok mellett működő terepi oktatóközpontok munkájának ösz-szehangolása, eszköztár elkészítése, valamint egy továbbadható írásbeli oktatóprogram kidolgozása.

Vigántpetendi oktatóközpont erősítése
A Vigántpetendi Tájvédelmi oktatóközpont 2000 nyarán négy diákcsoportot fogadott, és ismét működött az Ökológiai Játszóház a Művészetek Völgye rendezvénysorozat alatt.

Börzsönyi oktatóközpont
A környezeti nevelési programon belül felmerült egy börzsönyi terepi oktatóközpont létrehozásának lehetősége. E projekt feladata az ezzel kapcsolatos főbb kérdések tisztázása: igényfelmérés, hasonló témában ott tevékenykedő szervezetek felkutatása, az együttműködés lehetőségei, helyszín megválasztása, lehetséges programok, forráslehetőségek stb. A feltáró munkákat a központ saját forrásból végezte.

Zöld Zsibongó
Zöld információs pont az interneten, amely a mindennapi környezeti nevelésben, tájékozódásban jól hasznosítható információkat gyűjti össze, rendszerezi és ismerteti. Az adatbázis jellegű projekt folyamatos karbantartást, bővítést igényel.

Bölcsőd e táj-CD ROM
A tájvédelmi oktató CD ROM számitógépes szerkesztése, utómunkáinak elvégezése, majd sokszorosítása után a FŐK 2001-ben tervezi eljuttatni az érdeklődő iskolákba, a Soros Alapítvány támogatásával.

Beszélő kövek – CD ROM
Ez az oktató CD-ROM, amely a romániai Nemere Egyesület gondozásában készült az Erdélyi sziklakövekhez fűződő hagyományokat dolgozza fel. 2000-ben a FŐK technikai segítségével és az NKA anyagi támogatásával a számítógépes szerkesztést végezték.

Kihalt gerincesek
A Környezetvédelmi Minisztérium támogatásával elkészült az a magyar nyelven egyedülálló munka, amely az emberi tevékenység következtében kihalt gerinces állatok összefoglaló ismertetését tartalmazza.

Iskolai gyógynövényszárító könyv
A REC Magyar Iroda támogatásával 1999-ben a Szent István Egyetem Környezettechnikai és Épületgépészeti Tanszékének együttműködésében napelemes gyógynövényszárító készült a Kapolcs-Taliándörögd Közös Fenntartású Általános Iskola részére. 2000-ben az Agrárinnovációs Vidék- és Területfejlesztési Közhasznú Társaság támogatásával kiadvány jelent meg a sikeresen működő szárító elkészítésének módjáról, a gyógynövények termesztéséről, gyűjtéséről és a szárítással kapcsolatos ismeretekről.

Növényzet zajvédelmi alkalmazásának megismertetése önkormányzatokkal
A Környezetvédelmi alap Célelőirányzat keretből a FŐK támogatást nyert egy „A növényzet szerepe a zaj csökkentésében" c. kiadvány kéziratának elkészítésére. Ennek megírását a Szent István Egyetem Környezettechnikai és Épületgépészeti Tanszékével közösen végezte. A kiadvány bemutatja a legfontosabb zajforrásokat, a zaj hatásait az élőlényekre, és a zaj csökkentésének lehetőségeit, különös tekintettel a különböző növények alkalmazására. Célja, hogy az önkormányzatok teljes körű tájékoztatást kapjanak a kérdésről.


Alkalmazott ökológia

KÖRKÉP – Construma
A Környezetkímélőbb Építés Adatbázisa (KÖRKÉP) 2000-ben keresőprogrammal bővült, és a Környezetvédelmi Minisztérium támogatásával bemutatásra került a Construma nemzetközi építőipari kiállításon. Több száz érdeklődő kapott segítséget, illetve a személyes találkozás a felhasználókkal segített az adatbázis további fejlesztésének kidolgozásában.


KÖRKÉP – Oktatás, források
A Construma kiállítás tapasztalatai alapján a FŐK sikeresen teremtett forrásokat a KÖRKÉP újabb (oktatás, források) fejezeteinek kiépítésére, amelyek várhatóan 2001-ben készülnek el.

KÖRKÉP-TEAM
A KÖRKÉP program szakmailag megalapozottabb ökológiai értékelő rendszerének kidolgozására a FŐK létrehozta a Tisztább Építési Anyagok Munkacsoportot (TEAM), majd megvásárolta a svájci szoftvert (BauBioDatenBank), amely építőipari termékek nemzetközileg vizsgált, ökológiai alapadatait dolgozza fel. Az adatbázis birtokában, a Szent István Egyetem Ybl Miklós Főiskolai Karán tevékenykedő Labor 5 csoporttal, illetve az Építészet-biológiai Egyesülettel alapozó munkák, stratégia kidolgozása után további forrásokat teremtett a várhatóan 2001 áprilisában befejeződő munkákhoz.

KÖRKÉP-HÁZÖKO
A KÖRKÉP a Balaton-felvidéken megrendezett Művészetek Völgye rendezvénysorozaton is bemutatásra került. A helyi partner portáján megrendezett, részint szabadtéri kiállításon a helyi építőanyagok mellett nagy sikere volt a felállított napkollektornak, amely a kemping melegvizét biztosította.

MAKK-Termékdíj
A Magyar Környezetgazdálkodási Központ felkérésére a FŐK szakmai tanácsadóként vett részt az építőanyagok ökológiai tulajdonságait vizsgáló, azok környezeti hatásai alapján esetleges környezetgazdasági szabályzókat ajánló kutatásban.

Organlca – Élőgépek
2000-ben a FŐK részt vett az Élőgépek technológiát bemutató, dunai uszályhajóra telepített újszerű szennyvíztisztítási technológiát bemutató oktatómodul kidolgozásában. A projekt az Organika Kft. közreműködésével és az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság támogatásávaljött létre.

Területfejlesztés környezetkímélő lehetőségeinek terjesztése

Autonóm Kisrégió „ utómunkák
1999-ben elkészült a Dörögdi Medence példáján értelmezett Esettanulmány, valamint a tapasztalatok összefoglalásaként Országos ajánlás a nem hagyományos energiaforrások helyben történő alkalmazási potenciáljáról, lehetőségeiről.

2000-ben kidolgozásra és bemutatásra került az a munkamódszer, amelynek segítségével meghatározhatóvá vált egy adott térség energia-potenciálja. A cél a módszer, illetve a Magyarországon alkalmazható technológiák széles körű terjesztése volt.

TEMPUS oktatóanyag, előadások
A FŐK 2000-ben részt vett az Ybl Miklós Műszaki Főiskola által irányitott, önkormányzatok műszaki szakemberei számára kidolgozott energiatudatos és akadálymentes oktatócsomag megírásában és oktatásában. Az Energiatudatos építés és felújítás című jegyzetből a debreceni és győri szakemberek tanulhattak.

Velencei Építészeti Blennálé —Tisza-tabló
A FŐK, a szervezők felkérésére a Velencei Építészeti Biennáléra tablót készített, a tiszai ciánszennyeződésről és árvízkatasztrófákról, a jelenlegi intenzív környezethasználat kockázatairól és a lehetséges kiutakról.

Fenntartható közösségek

Felnőttoktatás a fenntarthatóság és vidékfejlesztés együttes szolgálatában, Veszprém megyében

A FÖK a Környezetvédelmi Minisztérium támogatásával, Veszprém megyei térségfejlesztési társulásokkal karöltve, népfőiskolai eszközökkel segédkezett a SAPARD program (az Európai Unió mezőgazdasági előcsatlakozási alapja) megvalósításában a Balaton-felvidéken.

KK program, azaz környezetvédők kisebbségben, illetve Kelet-Kelet program

Általános
A program célja anyagi és erkölcsi segítségnyújtás az erdélyi és par-tiumi környezetvédők számára. „Előretolt helyőrségként" képviseli érdekeiket a lehető legszélesebb értelemben (pl. rendezvényekre, konferenciákra történő meghívások, forrásteremtés).

Tanulmányút
A Független Ökológiai Központ Alapítvány évek óta szervez szakmai továbbképzéseket határainkon túl élő és dolgozó környezeti nevelőknek. Ehhez a munkához kapott támogatást az erdélyi oktatási intézményvezetők, környezeti nevelők szakmai tanulmányútja a szakminisztériumtól, amelyen 3 romániai megye – Hargita, Kovászna, Maros – 13 iskolaigazgatója, tanfelügyelője és tanára vett részt.

Erdélyi képzés
Erdélyi civil csoportok szervezetkultúrájának (szervezeti kommunikáció, döntéshozatal, projekttervezés, pályázatírás stb.) fejlesztése tréningek formájában. 2000-ben a FŐK nyolc képzést tartott nagy részben a Környezetvédelmi Minisztérium támogatásával.

Cián projekt
A Cianid-pályázaton nyert támogatás révén lehetővé vált a romániai partnerszervezetekkel együttműködésben a Szamos és Tisza folyók ciánszennyeződésének, majd a Visó-völgyi nehézfémszeny-nyezés nyomán a bányászati és más ipari tevékenységhez kapcsolódó szennyező források feltárása és dokumentálása.

Dörögdi-Medence gazdagítása
A Dörögdi-Medence tájának gazdagítása szolgálatában 2000. évben is pályázhattak a medence lakosai Stiftung Pro DB (CH) támogatásával.

Innovatív környezeti nevelési program
A FŐK tájközpontú, interneten elérhető KÖRNET programja után 2000-ben készült el Bölcsőd-e táj címmel, a Dörögdi-Medence táji-, szociális, kulturális, természeti, környezeti értékeit bemutató CD ROM. Az elkészült anyag módszertani segítséget nyújt az iskoláknak a „saját helyen" alapuló helyi környezet- és természetvédelmi oktatás tanrendjének, tantárgyközi megközelítésének kidolgozásához. A tanítás eszközeként jó fogalmat ad a táj interdiszciplináris jellegéről. A természetkímélő területfejlesztés számára pedig az eddigi elkészült feltárások, a helyi organikus fejlesztési program félúton jár egy fenntartható táj- és környezetgazdálkodás gyakorlata felé.

Részvétel a környezetpolitikában

Az elmúlt évek gyakorlatát folytatva a FŐK továbbra is részt kíván venni a fenti területek szakmapolitikáit érintő kérdésekben.

Ültess fát utódaidnak! „Farészvények"
A FŐK a rendezvényeken, illetve egyéb alkalmak során faültetésre befolyó támogatásokat facsemeték megvásárlására és közösségi faültetés keretében történő elültetésére fordítja. Az idén 46 részvényes segítségével 67 facsemetét ültettek a Kapolcs-Taliándörögd közti úton.

Föld Napi Mulatság – Táncolj és ültess)
A Föld Napja környékén a báli szezon végén a FŐK jótékonysági mulatságot szervezett. A befolyt összeget favásárlásra és -ültetésre fordította.

Zöld Könyvtár
A program meglehetősen speciális. Minden projekthez kapcsolódik, és a KIA könyvtárában tárolt saját könyvállomány fejlesztését célozza. A könyvtár nyilvános, így a szakirodalom széles körben hasznosulhat.

Pályázati program

7 954 000 Ft

Az elmúlt évek hagyományai szerint a FŐK 2000. évben is meghirdette a környezetvédelmi pályázati programot a Soros Alapítvány támogatásával. A program célja: civil környezet- és természetvédelmi szervezetek egyes programjainak, közösségi környezet- és természetvédelmi akcióinak, valamint alternatív preventív környezetvédelmi, környezeti nevelési módszerek, megoldások keresésének támogatása. További cél a környezetvédő civil társadalomnak a természetvédelem cselekvő részeseinek támogatása, a környezeti nevelés innovatív módozatainak kimunkálása.

83 pályázat érkezett, melyből 49 kapott támogatást.

Támogatott pályázatok

Alapítványi Általános és Művészeti Iskola, Veszprém
70 000 Ft
AMOEBA ECO CENTER, Gheorgheni
250 000 Ft
Árnika Erdei Iskola, Sopron
190 000 Ft
Ars Topia Alapítvány, Budapest
50 000 Ft
Blokultúra Egyesület, Budapest
260 000 Ft
Börcsl Faluvédpő és Művelődő Egyesület, Börcs
240 000 Ft
Búzavirág Környezetvédelmi Egyesület, Kerekegyháza
200 000 Ft
CSEMETE, Szeged
200 000 Ft
Debreceni Lycium Kör, Debrecen
80 000 Ft
Diákönkormányzat „Zöld társ" szervezete, Hangony
150 000 Ft
Első Nyírségi Fejlesztési Társaság, Nyíregyháza
200 000 Ft
Építészet-Biológiai Egyesület, Budapest
200 000 Ft
Erdélyi Kárpát Egyesület, Szatmárnémeti
200 000 Ft
Esze Tamás Gimnázium és Szakközépiskola, Mátészalka
115 000 Ft
Fehér Holló Természetvédelmi Egyesület, Keszthely
430 000 Ft
Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány, Budapest
100 000 Ft
Hajmás „Együttlét" Roma Érdekvédelmi Szervezet, Hajmás
80 000 Ft
Halastóvédelmi Munkacsoport, Túrkeve
100 000 Ft
Hatvani Környezetvédő Egyesület, Hatvan
100 000 Ft
Ipoly Unió Környezetvédelmi és Kulturális Egyesület, Balassagyarmat
100 000 Ft
Kerekerdő Alapítvány, Szombathely
300 000 Ft
Kolontári Gyermekekért Alapítvány, Kolontár
50 000 Ft
Levegő Munkacsoport, Budapest
400 000 F!
Macskahere Természetvédelmi Kör, Palotás
80 000 Ft
MBT-Fiatalok Természetismereti Klubja, Budapest
150 000 Ft
Mérföldkő Egyesület, Kovácsszénája
300 000 Ft
Miskolci Öko-Kör, Miskolc
150 000 Ft
Nagydobos Felzárkóztatásáért Alapítvány, Nagydobos
100 000 Ft
„NIMFEA" Természetvédelmi Egyesület Halfaunisztikai Csoport, Szarvas
200 000 Ft
„NIMFEA" Természetvédelmi Egyesület, Túrkeve
100 000 Ft
5. sz. Általános Iskola, Dunakeszi
50 000 Ft
Orchis Természetvédelmi Egyesület, Ásotthalom
110 000 Ft
Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány, Miskolc
200 000 Ft
Ökokrízis Ifjúsági Egyesület. Zilah
149 000 Ft
Ördögszekér Környezetvédelmi Oktatóközpont, Tiszapüspöki
150 000 Ft
Pangea Kulturális és Környezetvédelmi Egyesület, Vác
500 000 Ft
Szattai Kertbarátok Köre, Szatta
50 000 Ft
Szepetneki Faluvédő-faluszépítő Egyesület, Szépeinek
100 000 Ft
SZOFTEAM, Kecskemét
200 000 Ft
Természetes Életmód Alapítvány, Agostyan
150 000 Ft
Természetfotó Alapítvány, Budapest
180 000 Ft
Tűzliliom Környezetvédelmi Oktató Központ Egyesület, Eger
150 000 Ft
Vándorbéka Környezetvédő Egyesület, Gyöngyöshalász
40 000 Ft
Városi Biciklizés Barátai, Székesfehérvár
50 000 Ft
Visnyeszéplaki Faluvédő és Közművelődési Egyesület, Bárdudvarnok
80 000 Ft
Vörösmarty Mihály Gimnázium, Érd
200 000 Ft
Zaláért Egyesület, Zalaegerszeg
150 000 Ft
Zaláért Egyesületelső-Tisza Alapítvány, Nyíregyháza
300 000 Ft
Következő fejezet >>
Tartalom>>