Soros Alapítvány Évkönyv 1998
Nyomtatóbarát változat

<<Tartalom
<<Előző fejezet
Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány, Soros-NIOK Iroda

1027 Budapest, Margit krt. 58.1/4.
Tel.: 212-0232, 212-0233, Fax: 212-2374
e-mail: contact@niok.hu

19 200 000 Ft

A Nonprofit Információs és Oktató Központ (NIOK) Alapítvány cél-
ja, hogy a civil társadalom a nonprofit szervezetek munkája által is erősebbé váljék, és kialakuljon egy háttérbázis, mely elősegíti a nonprofit szervezetek hosszú távú működését. A NIOK Alapítványt a Soros-NIOK iroda működteti, itt valósul meg a Soros Alapítvány nonprofit szféra fejlesztésére létrehozott programja.

1998-ban a Soros Alapítvány a NIOK Alapítványt 19 200 000 Ft támogatásban részesítette.
A NIOK Alapítványt 1998-ban támogatta még az Antenna Hungária Rt, a Bankers Trust Co., a Budapest Bortársaság, a Budapest Marriott Hotel, a Charles Stuart Mott Foundation, a Coca-Cola Amatil Kft, a Freedom House, az International Center fór Nőt fór Profit Law (ICNL), a Matáv Rt, a Művelődési és Közoktatási Minisztérium és a Sasakawa Peace Foundation.

Fő programterületek 1998-ban

1. Információs program

Az információs program keretében a NIOK azt tűzte ki célul, hogy a nonproflt szervezetek
működését segítő hasznos, praktikus magyar és nemzetközi információkat tegyen hozzáférhetővé a nonprofit szervezetek és a potenciális adományozók számára.

„Én adom az én adóm!" 1%!
A program során a telefonos szolgálatot ingyen hívhatták mind az adakozni vágyó adózók, mind a nonprofit szervezetek. Információt kaptak a törvény feltételeiről, valamint az adatbázisból választhattak olyan szervezeteket, amelyeknek adójuk 1%-át eljuttathatják. Az adóbevallási időszakban két hónap alatt több ezer telefonhívás érkezett.

Infonet
A NIOK nagy hangsúlyt helyez arra, hogy része legyen olyan formális és informális csatornáknak, amelyeken a nonprofit szervezetek számára hasznos információkat lehet beszerezni. A beérkező aktuális információkat (pályázati lehetőségek, tanfolyamok, konferenciák stb.), a gyakran felmerülő kérdésekre megfogalmazott válaszokat (jogi, könyvelési, pályázatírási tapasztalatok) az országos hálózat, az Internet és az e-mail adta lehetőségeket kihasználva terjesztette az iroda.

önkéntes program
A program célja, hogy egymásra találhassanak azon személyek, akik önkéntes munkát kívánnak végezni és az önkéntes munkán alapuló civil szervezetek. Az önkéntesekre váró szervezeteknek tréningeket szervezett az iroda önkéntes menedzsment témában. 1998. folyamán 30 szervezet jelentkezett a programra.

2. Oktatást program

A program célja, hogy a civil szervezetek munkatársai a nekik megfelelő módokon szaktudást nyerhessenek szervezetük gazdálkodásának és működésének különféle területeiről.

Tanácsadás
Személyes szaktanácsadást tartott az iroda hétköznap délutánonként adózási, könyvelési, jogi, kommunikációja, adományszervezési és pályázatírási témakörökben. Tanácsadóik szakmai felkészültsége és a szolgáltatás hiánypótló volta is indokolja a szolgáltatás népszerűségét a nonprofit szervezetek körében. A legnépszerűbb volt május folyamán a jogi konzultáció, melynek során ingyenesen adtak tanácsot nonprofit szervezeteknek a közhasznúvá minősítéssel kapcsolatban.

Könyvkiadás
Ma Magyarországon még kevés nonprofit szakirodalom áll rendelkezésre, ezért a NIOK évente 2-3 kiadvánnyal segíti a széles körű tájékozódást. Könyveket alapvetően nonprofit menedzsment, adómányszervezés, pályázatírás témakörben jelentet meg. A Soros-NIOK Iroda gondozásában 1998-ban a következő kötetek jelentek meg: Alapfokú kézikönyv civil szervezetek számára, Nonprofit Önarckép '97, Éves Jelentés '97.

Képzések
A Soros-NIOK iroda képzéseket szervezett az alábbi témakörökben: alapfokú nonprofit menedzsment, szervezetfejlesztési konzultációk egyes szervezetek számára, felsőfokú adományszervezés. A fenti témákban a Regionális Civil Információs Központok Hálózata is folyamatosan tartott tanfolyamokat a helyi igényeknek megfelelően, több vidéki helyszínen.

3. A nonprofit szektor a társadalomban

A Soros Alapítvány és a NIOK 1998-ban negyedik alkalommal adta ki az év nonprofit szervezete, az év adakozásban élenjáró gazdasági szervezete és az év adakozásban élenjáró magánszemélye díjakat Az év folyamán közzétett felhívásra bárki benyújthatta jelölését
- egy rövid indoklással együtt - bármely kategóriában. A jelölések
alapján a NIOK kuratóriuma döntött a díjazottakról.

Az 1998-as év díjazottjai:
- az Év Adományozásban Élenjáró Magánszemélye: Darmstádter
Sándor
Adományait a rászorultak iránti megértése és szeretete diktálja, ahogy ő írta a NIOK-nak címzett levelében: „Adományaimat a rászorultak iránti megértésem és szeretetem diktálja, semmi öncélúság nincs benne. 1998-as év előtt is támogattam rászorultakat kisebb összegekkel. 1999-ben is támogatom a rászorultakat, többnyire a mozgássérületeket, vakokat és elmebetegeket. Ui.: Az adományokat a csekkek felmutatásával tudom igazolni."
- az Év Adományozásban Élenjáró Gazdasági Szervezete:
MATÁV Rt
A MATÁV Rt. megalakulása óta fontosnak tartja gazdasági szerepéhez méltó kötelezettségvállalását a magyar kulturális és közéletben. E tevékenységét 1995 óta középtávú stratégia által szabályozott módon végzi. Támogatói tevékenysége jól elkülöníthetően három részből áll: adományozásból, szponzorálásból és intézményi mecenatúrából. A MATÁV évente bevételének mintegy 0,5%-át fordítja társadalmi célokra. Adományozásuk fő területei: kommunikációs problémák (hallássérültek, beszédhibások) és betegségek gyógyítása, szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzése és gyógyítása, hátrányos helyzetűek sporttevékenysége és a hátrányos helyzetű települések kulturális kezdeményezéseinek támogatása.
- az Év Nonprofit Szervezetei (megosztott díj): Utcai Szociális Segí
tők Egyesülete és az Óbuda-Békásmegyer Gyermekeinek Egészsé
géért Alapítvány
A Kuratórium úgy döntött, hogy idén ebben a kategóriában megosztott díjat ad ki, mivel a díjazott két nonprofit szervezet hasonló célokért más-más módon dolgozik, két kiváló modellt különböző módon valósítva meg. Az Utcai Szociális Segítők Egyesülete központjában, Tatabányán
évek óta hiánypótló tevékenységet végeznek. Alaptevékenységük az utcán élő rászorultak felkutatása, a kallódó fiatalok, drogosok, prostituáltak és hajléktalanok segítése. Az ő részükre nyújtanak szolgáltatásokat (élelem, gyógyszer, kötszer, ruhanemű), ügyintéznek (hivatalos iratok pótlása, kliensképviselet elhelyezések). Az Óbuda-Békásmegyer Gyermekeinek Egészségéért Alapítványt 1992-ben egy III. kerületi gyermekorvos hozta létre. 1994-ben indították el az Éjféli Sportbajnokság, mint fiatalkori, primer, preventív drog- és bűnmegelőzés projektet, melynek célja, hogy a kallódó, hátrányos helyzetű, egyébként egészséges fiatalok ne az utcán csellengjenek és drogárusok vagy bűnözők vonzáskörzetébe kerüljenek, hanem tartalmasán, hasznosan töltsék szabadidejük.

4. Regionális Civil Információs Központok program (RECIPROK):

A program célja a regionális civil információs központok szolgáltatásainak megerősítése, anyagi és szakmai támogatása, egymást segítő országos hálózatuk kialakítása.
Ez a program lehetőséget nyújtott arra, hogy a nonprofit szervezetek kérdéseikkel ne csak a budapesti irodához, hanem a vidéki partnerekhez is fordulhassanak Debrecenben, Kecskeméten, Szegeden, Miskolcon, Kaposváron, Tatabányán, Pécsett és Szombathelyen.
A RECIPROK tagjai a NIOK szakmai és anyagi támogatásával, különféle szolgáltatásokkal segítik a megyéjükben működő civil kezdeményezéseket.
Következő fejezet >>
Tartalom>>