Soros Alapítvány Évkönyv 1997
Nyomtatóbarát változat

<<Tartalom
<<Előző fejezet
Felsőoktatási programok

A felsőoktatási programok a Soros Alapítvány működésének kezdetétől jelen vannak. Létrejöttüket a magyar tudomány és akadémiai élet képviselőinek tömegesen jelentkező igénye indokolta, és ennek megfelelően a programok arculatát azok a szempontok formálták, melyek abban az időszakban jellemzőek voltak a felsőoktatás és a tudományos élet különböző területeire. A felsőoktatás és kutatás területeinek szakmai vezetését 1997 januárja óta a Felsőoktatási Szakkuratórium irányítja, amely arra a meggyőződésre jutott, hogy a rendszerváltás utáni megváltozott társadalmi körülmények között a Soros Alapítványnak a nyitott társadalomért tett erőfeszítéseit új irányba kell fordítani a felsőoktatás terén is.
A meglévő programok azonban - ha változó feltételekkel (és esetlegesen csökkentett költségvetési kerettel) is - még egy ideig fennmaradnak.
1997-ben a Soros Alapítvány továbbra is támogatta az egyéni tudományos eredmények alapján szerveződő hosszabb-rövidebb külföldi tanulmányú takat, nemzetközi tudományos konferenciákon való részvételt, s intézményi szinten a magyar felsőoktatás reformját, megújulását szolgáló kezdeményezéseket. E programhoz kapcsolódva ösztönözni kívánta a felsőoktatási intézmények tanárait, hogy saját külföldi kapcsolataik révén ösztöndíjas lehetőségeket teremtsenek saját intézményük és diákjaik számára. A kiemelkedő képességű s az akadémiai élet iránt elkötelezett fiatal tudósok változatlanul lehetőséget kaptak a külföldi továbbképzésre teljes és részösszegű ösztöndíj -támogatások formájában.
A Soros Alapítvány számos nagy hírű nyugat-európai és amerikai oktatási intézménnyel közös ösztöndíjas programot tudhat magáénak, s a jövőben egyre inkább a magyarországi hiányterületekre igyekszik külföldi ösztöndíj-lehetőségeket teremteni. A tanulmányi és kutatói külföldi ösztöndíjas lehetőségeket un. gyakornoki ösztöndíjas lehetőségekkel, internshipekkel bővítette az Alapítvány. Ilyen az újságíró-gyakornoki programcsoport, amely fiatal magyar újságírók számára lehetőséget teremt, hogy neves külföldi lapoknál gyarapítsák szakmai tapasztalataikat, tudásukat.
Az 1997-es év nagy programújdonsága a Doktorandusz Ösztöndíj volt, amely a doktori iskolákban tanulók számára nyújt támogatást disszertációjuk elkészítéséhez.

l 770 000 Ft
A Felsőoktatási Szakkuratórium döntést hozott olyan pályázatok ügyében, melyek a Felsőoktatási programcsoport jelenleg létező programkategóriájába nem voltak besorolhatók.

Támogatott pályázatok

JATE Filozófia! Tanszék, Szeged
Romániai magyar nyelvű filozófiai irodalom bibliográfia- és repertóriumkészítés
330 000 Ft
ELTE Elméleti Fizikai Tanszék, Budapest
„Chaos and Irreversibility" című nemzetközi posztgraduális workshop megrendezése
240 000 Ft
Magyar Anglisztikai Társaság, Debrecen
A társaság 1997. szeptember 5-9. között megrendezésre került konferenciája
1 200 000 Ft
Következő fejezet >>
Tartalom>>