Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Levél a kurátortól
Szerző:
Kishegyi Júlia dr.
Szám:
2
A hírlevélben lévő
Nevek:
Fekete Attila dr., Pintér Alán dr., Kishegyi Júlia dr.
Intézmények:
Soros Alapítvány, Fact Alapítvány
Települések:
Tárgyszavak:
pályázat, községi egészségterv
Megjegyzés:
Annotáció:

Kedves Pályázóink!

A „Községi Egészségterv” pályázat kuratóriuma, dr. Fekete Attila, dr. Pintér Alán és jómagam új típusú kapcsolatot alakítottunk ki Önök, a Soros Alapítvány Kuratóriuma és a velünk együttműködő Fact Alapítvány között.

Alapvető célkitűzésünk az volt, hogy függetlenül attól, hogy a pályázat részesül-e anyagi támogatásban vagy sem, maga a pályázat elkészítése is az Önök nyeresége legyen.

A tréningeken való részvétel, a módszertani kiadvány egy lépéssel közelebb visz ahhoz, hogy a közösségekben az aktuális egészségi problémákra akkor is válaszolni tudjanak, ha ezen a pályázaton nem nyernek pénzt. Tehát hadd ismertessem Önökkel pályázataik útját, az értékelés menetét, a kuratórium terveit.

Szakértők készítik a pályázatokról az első írott elemzést, és ezt eljuttatják a kurátorokhoz. A maratoni, éjszakába nyúló kuratóriumi üléseken minden benyújtott pályázat egyenként részletes értékelésre kerül. Az vezet minket, hogy az Önök munkáját segítsük, az egészségtervben Önök által megfogalmazott problémákra mi is Önökkel együtt keressük a legmegfelelőbb megoldás lehetőségeit. Ezért a szakértők által előkészített vélemény a kuratóriumi üléseken formálódik át az Önöknek megküldött értékelő levéllé.

Az általam ismert pályázatok történetében ez az első olyan próbálkozás, amikor nem csak arról értesítjük a pályázókat, hogy nyertek-e vagy sem, hanem arról is, hogy a kurátorok mit gondolnak a pályázatokról. Ez a módszer segített abban, hogy az átgondolásra visszaküldött pályázatok döntő többsége számunkra is érthető, elfogadható, támogatható módon érkezzen vissza.

A folyamatos együttgondolkodást segíti ez a hírlevél is, és segíti az a tény, hogy az egyes projektek megvalósulásáról általunk összeállított szempontrendszer alapján kérjük az Önök jelentését. Az is célunk, hogy míg kezdetben az Alapítvány, a kurátorok és a Fact Alapítvány gondolkodtak Önökkel, egyre inkább önállósodjanak és az egészségtervet író települések gondolkodjanak együtt és építsék tovább községi egészség-életminőségi tervüket.

Eddig közel 300 pályázat érkezett, ami azt jelenti, hogy a meghívott 2921 magyarországi községnek 10%-a fontosnak és értékesnek találta a „Községi Egészségterv” pályázatot. Azt reméljük, hogy nem forrásokért versengő ellenfelekként, hanem egymást segítő közösségekként működnek majd együtt egymással és velünk. Erre az együttműködésre a jövőben külön forrásokat szeretnénk elkülöníteni.

Tudjuk, a közösségi egészségterv első sikeres megvalósításához nyújtott segítség nem elég. A nyertes községek együttműködése, illetve az elkövetkezendő pályázat kiírása a már nyertes, sikeres pályázók számára lehetővé teszik, hogy a helyi igényeknek megfelelően az egészség és az életminőség javítására irányuló tevékenység mindennapi életük, gondolkozásuk részévé váljon. Akkor is gondolkozzanak együtt és tegyenek együtt életminőségükért, ha ezt nem egy pályázaton elnyerhető támogatás kedvéért teszik.
dr. Kishegyi Júlia
Soros egészségterv hírlevél