Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
A pálfaiak így csinálták…..
Szerző:
Tóth Terézia
Szám:
3
A hírlevélben lévő
Nevek:
Tóth Terézia, Bleyer Erzsébet dr., Takács Ferenc, Márai Géza
Intézmények:
Pálfa Jövőjéért Egyesület, Soros Alapítvány, Pécsi Mentálhigiénés Programiroda, Gödöllői Agrártudományi Egyetem
Települések:
Zánka, Gödöllő, Pálfa
Tárgyszavak:
községi egészségterv, Pálfa
Megjegyzés:
Annotáció:

Önkormányzatunk Képviselőtestületének, valamint az egész település lakosságának nagy örömére 1998-ban benyújtott pályázatunkat a Soros Alapítvány 240.000.- Ft összeggel támogatta.

Cselekvési programunkat ötletezéssel, jövőnk közös tervezésével, vidám hangulatban állítottuk össze. Jó volt hallani, amint tervezgettek, sokszor mosolyogtak némelyik ötleten, szinte nem hittek abban, hogy ebből valamikor egy program születik.
Amikor bemutattuk a kész tervet, csak bámultak, amint saját ötleteiket megvalósító tervként hallották vissza.

A programjaink egy része már a Humánfejlesztő programunkban elindult, pl. az életreform-program, egészséges életmódszokások kialakítása, a természet- és környezetkímélő és védő programjaink. Foglalkoztunk már többször is a lakosság mentálhigiénés nevelésével is, különösen akkor (1995-96-ban), amikor a TSZ tömegesen elbocsátotta dolgozóit és az emberek nem tudták mit kezdjenek önmagukkal. Az új rendszer nem hozott új rendet, az emberek legyenek alul vagy felül, nem tudták még, hogy mit kell és mit lehet tenni a polgári demokráciában - ezt meg kell tanulni.
Jól jött a segítség a munkanélkülieknek, akik tréningen vettek részt álláskeresés témában és nem csupán újsághirdetések útján próbáltak munkát keresni. Megtanultak kommunikálni, önéletrajzot írni, megjelenni a munkáltatónál. Sokaknak sikerült így munkát találni, önbizalmuk is erősebbé vált. Mentálhigiénés iroda szakértőivel volt már kialakított kapcsolatunk.

A támogatástól függetlenül mi úgy gondoltuk, hogy fontos ez nekünk és más forrásokból próbáltunk támogatást szerezni, így sikerült felvenni a kapcsolatot a Pécsi Mentálhigiénés Programiroda Dél-Dunántúli Régiója vezetőjével, dr. Bleyer Erzsébettel és ők támogattak 200.000.- Ft-tal, amit önkéntes segítők mentálhigiénés alapképzésére használunk a humán szférában tevékenységet végzők részére. A képzést 40 órában (hetente 1x4 óra) szervezzük.

Egészségmegőrzés témában elsősorban a felmérések alkalmával felszínre került problémák megoldását szorgalmazzuk, életmódszokásokon próbálunk változtatni. Felmerült a vegyszerek okozta nitrát felhalmozódás is, ami rendkívüli módon befolyásolja a daganatos megbetegedések elszaporodását.
Ennek érdekében felvettük a kapcsolatot a Gödöllői Agrártudományi Egyetem professzorával, Márai Gézával, aki az ökogazdálkodás témában fog előadást tartani. Takács Ferenc Zánkáról pedig az alternatív gyógyászat, gyógynövények a kiskertekben, azok termesztése és felhasználása a háztartásban, gyógyteák, tinktúrák készítéséről tartott március 6-án előadást.

A Teleház fejlesztésében szolgáltatásként szeretnénk elkészíteni egy herba szaunát, amely gyógynövény alapú fürdőzésre, növényi kivonatú aromák, eszenciák felhasználásával hozzájárulva bizonyos légúti megbetegedések megelőzéséhez, valamint nagyon fontos lenne a szervezet időnkénti méregtelenítése.

Az épületet az Önkormányzat rendelkezésünkre bocsátja, közösen a lakossággal felújítjuk, pályázatokat készítünk, támogatókat keresünk a felszerelések megvásárlásához, a gyógynövényeket pedig a pálfai lakosok kiskertekben megtermesztik.

Közterület fenntartási programjainkat a lakosság közreműködésével fogjuk megvalósítani és elkészült a játszótér terve és sikerült támogatásként a faanyag egy részét beszerezni az erdészettől, a szülők pedig elkészítik a játékokat, a füvesítés készen van, még néhány pihenő padot is szeretnénk kihelyezni, hogy a nagymamák le tudjanak ülni, ha a játszótérre kísérik unokáikat.
Tóth Terézia
Pálfa Jövőjéért Egyesület
Soros egészségterv hírlevél