Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
DEZSŐ jól van és dolgozik...
Szerző:
Sövényházi Ilona dr.
Szám:
21-22
A hírlevélben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Tárgyszavak:
Megjegyzés:
Annotáció:

Mert ez a DEZSŐ, nem az a Dezső, akinek "meg kell halnia"! (Akik látták Bacsó Péter "Tanú" című filmjét, tudják, az a szegény Dezső bizony kolbászok és sonkák képében folytatta pályafutását.) A mi DEZSŐ-nkért viszont mindenki dolgozik, hogy gyarapodjon és sokáig éljen.
Na de ki az a DEZSŐ? A Dél-alföldi Régió Települési Egészségterv Egyesület néven létrejött civil szervezetét illették e névvel létrehozói, azaz a települési egészségtervek megvalósításával foglalkozó települések.
Az alábbiakban Dr. Sövényházi Ilona beszámolójából állítottunk össze egy rövid ismertetőt, mivel is foglalkozott az Egyesület az elmúlt évben.

Az Egyesület 2001. évi programjában két kiemelt célt tűzött ki.
1. menedzsmentfejlesztő program a hálózatban lévő civil szervezetek és önkormányzatok számára
2. a második Területi Egészségterv Találkozó megrendezése
A menedzsmentfejlesztő program keretében két képzést valósítottak meg.
Az első képzést Dunapatajon tartották, témája a stratégiai tervezés és a projekttervezés volt. A második képzés helyszíne Röszke volt, melyen a pályázatírás és az adományszervezés technikájával ismerkedett a tíz települést képviselő 13 résztvevő.
A tréningeket a Civil Társadalom Fejlesztéséért Alapítvány munkatársa vezette.

"Számba vettük a különböző forráslehetőségeket, azok elérhetőségét. Adományszervezésben sokat segített az adományszervezői magatartás elsajátítása játékos helyzetgyakorlatok formájában. A második napon a pályázatírás szabályaival ismerkedtünk, ezen belül
a pályázatok elérési lehetőségeivel, a pályázat életciklusával, a pályázat formai követelményeivel és egyéb buktatóival. Mindkét napon maradt egy kevés idő arra, hogy a résztvevők az egyesület más kérdéseivel is foglalkozzanak, illetve személyes kapcsolataikat is ápolják. Elmondhatjuk, hogy nagyon jó hangulatban töltöttük ezt a két napot, sok hasznos információval gazdagodtunk és pozitív élményekkel feltöltődve fejeztük be a tréninget."
(részlet a beszámolóból)

A második Regionális Egészségterv Találkozóra Röszkén került sor 2001 novemberében.
"A találkozó a szokásos szervezési nehézségek után rendben és jó hangulatban zajlott le, eredményeit tekintve pedig nagyon sikeresnek mondható.
19 tagszervezetünk közül 10 szervezet képviseltette magát 16 fővel, és egy csatlakozni kívánó önkormányzat képviselője volt még jelen a találkozón. Ezen túl 21 vendégünk volt, közülük 9 előadó. Külön megemlítjük négy népi iparművész vendégünket, akiknek színvonalas kiállításai szép keretet adtak a találkozónak."
(részlet a beszámolóból)

Magyari László polgármester köszöntője után Sövényházi Ilona, az egyesület elnöke tájékoztatta a résztvevőket az első évi tevékenységről. Szőke Katalin a Soros, Tistyán László a Fact Alapítvány képviseletében a program országos tapasztalatairól szóltak.
Gódor Csilla védőnő Erdőkertes képviselőjeként beszélt arról a szabadidős tevékenységet szervező munkáról, amelyet a szülői munkaközösségek és az intézmények összefogásában valósítanak meg.
Szatmáriné Bazsa Rózsa védőnő Jászszentlászlóról a kistérségekben felmerült együttműködési szándékról számolt be.
Sík József porrogszentkirályi háziorvos négy Somogy megyei kisközség együttműködésében kibontakozó élénk közösségi életről adott képet, például a tavaly nyáron szervezett életmódtáborukról és hasonló kezdeményezésekről.
Bódi György non-profit szakértő a civil szervezetek működésével kapcsolatos jogi kérdésekről, az egyes szervezeti formák jellemzőiről, előnyeiről, hátrányairól, a civil szervezeteket megillető adókedvezményekről, az 1%-os törvény érvényesítéséről adott rövid tájékoztatást.
A Dél-alföldi Regionális Tanács képviseletében Tapasztó Dénes ismertette
a folyamatban lévő és a közeljövőben megjelenő humán vonatkozású pályázati lehetőségeket. Ismét megfogalmazódott a résztvevőkben az összefogás szükségessége, hiszen a nagy EU-s pályázati rendszerekbe együttesen nagyobb az esélyünk bekapcsolódni, mint külön-külön.
Délután a kiscsoportos megbeszéléseken a Közösségfejlesztők Egyesületének munkatársai - a tőlük megszokott profizmussal - vezették a műhelymunkát.
A tapasztalatokat az alábbiakban összegezték:

Ami jó volt:
- a DEZSŐ egyáltalán létezik, ezen keresztül tudtunk egymással kapcsolatot teremteni,
- egymás működő programjait megismerni,
- a sikeres programokat átadni-átvenni,
- olyan tréningeket megvalósítani, melyek ebben az évben nagy sikert arattak, így például a menedzsmentfejlesztő tréningek,
- pályázatfigyelést megvalósítani és közösen pályázni nagyobb léptékben,
- segítséget és célt adni a civil szervezetek létrejöttéhez.

Nehézségeink:
- a tagszervezetek egy részének passzivitása, így nem ismerjük mindenki véleményét, ahogy a tagszervezetek sem ismerik igazán az egyesületben folyó munkát,
- a hírlevelekben meghirdetett programokra, kérdésekre sok esetben nincs visszajelzés,
- a tagszervezetek közti kommunikáció nehézkes, forráshiánnyal küszködünk (pl. az önkormányzati támogatások csekély mértéke),
- rossz munkamegosztás, csaknem az összes egyesületi munkát az elnök végzi - így nem tudjuk adottságainkat kihasználni, ezért több pályázati lehetőség is kimaradt,
- ismertségünk nem megfelelő helyi szinten és a régióban sem, jobb propagandára kellene törekednünk.

A 2002. évre tervezett programjaink:
- Két olyan településre kihelyezett találkozó az egyesületi tagok részére, ahol a helyi szervezet tevékenységét ismerhetjük meg, amellett, hogy a résztvevők egymást is jobban megismerhetik. Ide kapcsolódik
a közösségfejlesztőkkel tervezett tematikus képzésünk, melynek témája egyik alkalommal a tagszervezetek közötti kapcsolatok elmélyítése, másik alkalommal a helyi közösségépítési módszerek átadása.
- Menedzsmentfejlesztő tréning: humánerőforrás-teremtés, reklám és marketingtevékenység.
- III. Területi Egészségterv Találkozó ősszel Röszkén.
A közgyűléseket a programokhoz igazítjuk, illetve azok alkalmával tartjuk meg."
(részlet a beszámolóból)

Soros egészségterv hírlevél