Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Ásotthalom
Szerző:
Szám:
6
A hírlevélben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Ásotthalom
Tárgyszavak:
Ásotthalom
Megjegyzés:
Annotáció:

A következő cikk a község által elkészített, és a Soros Alapítványhoz benyújtott beszámoló rövidített változata.
* * *

Ásotthalom Község Önkormányzata és a vele együttműködő szervek és személyek a Községi Egészségterv megvalósításához 1.330.000.- forint támogatást nyertek pályázati úton a Soros Alapítványtól.

A programsorozat végrehajtása ez év áprilisában kezdődött meg a programfeltételek megteremtésével.

A Gondozási Központ eszközbeszerzése

1998-ban az önkormányzat céljellegű támogatást nyert a Gondozási Központ felújítására, átépítésére, bővítésére. Az intézmény berendezéseinek, felszereléseinek kiegészítését az önkormányzat 975.000.- forint saját erő és a 450.000.- forint alapítványi támogatás felhasználásával oldotta meg. A támogatás felhasználásával lehetőség nyílt különféle bútorok, kisebb berendezési tárgyak és függönyök vásárlására, amelyek az intézményben gondozott idős, beteg emberek kényelmét szolgálják a jövőben.

Parkosítás, tereprendezés

Szintén a program végrehajtását szolgálta a fenti címen felhasznált 250.000.- forint támogatás, amelyből fűnyírót és különféle szerszámokat vásároltunk. A tárgyi feltételek biztosítása után lehetőség nyílt arra, hogy a település aktív korú rendszeres szociális segélyezettjei a nyáron gondoskodtak a település közterületeinek rendben tartásáról, szépítéséről, a végrehajtott munkaprogram keretében.

Tavasztól őszig folyamatosan szerveztük a társadalmi munkákat, amelynek eredményeként a településen mintegy 200 virágos láda került elhelyezésre az utcákon és tereken, továbbá a hatalmas esőzések miatt megnövekedett belvíz elvezetésére csatornák készültek, fa- és sövényültetés történt. A területi kiegyenlítő keretből nyert támogatás és a lakosság társadalmi munkájának segítségével megtörténik a faluközpont rendezése, a munkálatok október 31. napjával fejeződnek be.

Sportszerek, játékszerek

A sportszerek és játékszerek vásárlására szánt 230.000.- forintot átadtuk a gyermekintézményeknek, amelyek gondoskodtak ezek beszerzéséről. A megvásárolt sportszerek és játékszerek jó szolgálatot tettek a nyári tábor, a játszóház és egyéb szabadidős programok lebonyolításához.

Kiemelt programok

A. Számítástechnikai tanfolyam

Az iskolában működő számítástechnikai centrum (11 modern, 7 régebbi típusú számítógéppel és egyéb számítástechnikai felszerelésekkel) áprilistól nyitotta meg kapuit az érdeklődők előtt, és - a nyári szünetet kivéve - azóta is folyamatosan működik minden héten két alkalommal.

A mintegy 30-35 résztvevő, szakember segítségével sajátítja el két turnusban az alapszintű számítástecnikai tudást. Van olyan, aki a tavaszi hónapok alatt megtanulta a kívánt ismereteket, de van olyan is, aki folyamatosan jár a tanfolyam kezdete óta, mert magasabb szinten kívánja elsajátítani a számítástechnikai ismereteket.

Meglepődve tapasztaltuk, hogy milyen sok érdeklődő került ki a középkorosztályból, akik (pl. magánvállalkozást üzemeltetnek) rákényszerülnek a számítógép vagy szövegszerkesztő használatára, de nincs idejük, hogy bejárjanak Szegedre, hivatalos tanfolyamra. Így a számukra szükséges tudást ezen a „házi tanfolyamon” megszerezhetik, ráadásul sokkal olcsóbban, mint egy hivatalos tanfolyamon. Bár végzettséget ilyen formán nem szerezhet senki, de a tapasztalatok alapján nem is ez a cél.

B. Nyelvtanfolyam

A nyelvtanfolyam - hasonlóan a számítástechnikai tanfolyamhoz - a nyári hónapok kivételével folyamatosan működik 17 fő részvételével, akik inkább a fiatalabb korosztály köréből kerülnek ki.

A tanfolyam hetente két alkalommal a késő délutáni órákban kezdődik. Cél a kezdők megismertetése az angol nyelvvel, illetve a már tanultak felelevenítése, a társalgás gyakorlása, a gyakori kifejezések és fordulatok alkalmazása.

C. Növénytermesztési tanfolyam, vállalkozók képzése

A két tanfolyam április óta folyamatosan működik, kéthetente csütörtöki napon a művelődési házban. Tekintettel a település mezőgazdasági jellegére, az érdeklődők száma nagy, (60-100 fő) és - a hirdetményekben közzétett témáktól függően - állandóan cserélődő.

Az egyes előadások - az aktuális témák mellett - az alábbi témákat dolgozzák fel:
- a növénytermesztés agrártámogatása,
- zöldségtermesztés, alternatív zöldségtermesztés,
- tápanyag gazdálkodás,
- a racionális földhasznosítás lehetőségei,
- növényvédelem,
- betakarítás, raktározás, értékesítés,
- növényfajta-ajánlat,
- termesztési és piaci lehetőségek,
- gépesítés, öntözés,
- a vállalkozások állami támogatás, pályázati lehetőségek, a pályázatok elkészítése,
- foglalkoztatás,
- adó- és társadalombiztosítási tudnivalók,
- felkészülés az EU-csatlakozásra,
- termelési hagyományok,
- termelést korlátozó tényezők,
- növény- és állategészségügy,
- állattenyésztési tudnivalók,
- jogi tanácsadás (megállapodás, adásvételi szerződés, perek).

A két tanfolyam résztvevői az elmúlt hónapok során agrárszekcióvá alakultak. Céljuk, hogy a mezőgazdasági fejlesztés stratégiáját és ágazatfejlesztési programot dolgozzanak ki, ezzel is segítve és befolyásolva az önkormányzat településfejlesztési célkitűzéseinek megvalósulását.

Az agrárszekció és a vállalkozók klubjának szervezésében a program során kétszer került sor mezőgazdasági gép- és járműbemutatóra, valamint vetőmagbemutatóra, illetve ők szervezték a Községi Bornapokat is. A rendezvények nagy sikert arattak a településen (a lakosság szerint ezekkel hagyományt kell teremteni), sőt sok résztvevő és érdeklődő érkezett a szomszédos településekről, illetve a megye minden tájáról.

D. Gyógytorna

A gyógytornás foglalkozás a mozgásszervi, gerinc- és egyéb tartási problémákkal küszködő gyerekek egészségének védelme érdekében kezdődött áprilisban, és azóta is folyamatos. A foglalkozások minden héten kb. 30-35 gyerek és szinte ugyanannyi szülő részvételével zajlanak az iskola konditermében. A foglalkozásokon a gyerekek olyan speciális gyakorlatokat végeznek, amelynek eredményeként tartásuk javul, testi panaszaik csökkennek. Ugyanakkor a szülők is a gyerekekkel együtt végzik és tanulják a speciális gyakorlatokat, így otthon is folytathatják a tornát.

E. Játszóház

A művelődési ház és a helyi nyugdíjasklub szervezésében különféle szabadidős programok zajlottak áprilistól folyamatosan, általában minden héten volt valamilyen program (asszonykórus, barkács klub, lakberendezési tanfolyam, varrótanfolyam, stb.). Ezeken a szülők a gyermekekkel együtt vettek részt: volt, ahol ugyanazt csinálta minden korosztály (pl. éneklés, varrás), volt, ahol a szülők hallgatták az előadást, a gyerekek pedig ezidő alatt a játszóházban szórakoztak.

F. Nyári tábor

Míg a tanfolyamok a település egy-egy korosztályát célozták meg elsősorban (bár több tanfolyamon együtt képviseltette magát az idősebb és a fiatalabb korosztály), addig a nyári tábor igazi szórakozást nyújtott a falu aprajanagyjának, és nagy sikert aratott az ötlet.

A nyári tábor június 21. és augusztus 15. között, naponta 8,00 órától 16,00 óráig működött, váltakozó helyszínekkel. A találkozó reggel 8,00 órakor volt az iskola udvarán. Az iskola éttermében elfogyasztott reggeli után (ahol a gyerekek és szülők közösen terítettek, étkeztek, mosogattak) - attól függően, hogy a napi program szabadtéren volt vagy épületben zajlott - kezdődött a műsor. Ennek keretében kirándulást, erdei túrát, gyakorlókerti növényápolást, televíziózást-videózást-házimozit, könyvtár- és múzeumlátogatást, kerékpározást, nyelvi-zenei-műveltségi-sportvetélkedőket, strandolást, sátortábort, internetezést szerveztek a rendezők és természetesen nagyon sok volt a játék, a beszélgetés. Emellett a résztvevők hetente 1-2 alkalommal betekintést nyerhettek a háztartás rejtelmeibe: a behozott nyersanyagokból maguk készítettek finom ételeket, sütöttek süteményt, melyeket igen nagy étvággyal fogyasztott a társaság. Ezeken kívül nagytakarítást rendeztek az intézményekben, függönyt és terítőket mostak, bútort, játékokat és eszközöket tisztítottak.

Elmondható, hogy a település talán egyetlen rendezvényén sem volt ennyi résztvevő és ennyi korosztály egyszerre jelen. Voltak, akik gyermeküket kísérő hozzátartozóként vagy meghívott előadóként, társalgásirányítóként, szakemberként (orvos, pszichológus, plébános, rendőr, ügyvéd, polgármester, gyámügyi és szociális ügyintézők) jelentek meg, esetleg pedagógusként vagy csak egyszerű érdeklődőként vettek részt az összejöveteleken.

A nyári tábor legnagyobb élménye az volt, hogy az emberek végre rájöttek arra, hogy kommunikálni jó, az emberi kapcsolatteremtés és a kapcsolatok ápolása sokkal fontosabb, mint az anyagi jólét megteremtésének mindenáron való hajszolása.

A gyermekétkeztetésre nyert 150.000.- forint támogatást ebben a nyári táborban használtuk fel, kiegészítve a résztvevők által hozott nyersanyagokból főzött ételekkel.

G. Úszótanfolyam

Ez a program szintén a fiatalabb korosztályt érintette inkább. Az úszni nem tudó (mintegy 30 fő) gyerekek a nyáron teljesen ingyen vehettek részt az úszótanfolyamon, mivel a strandot üzemeltető vállalkozó ingyenesen bocsátotta rendelkezésre a strand egész területét délelőttönként az úszótanfolyam résztvevőinek. Itt szakember segítségével megismerkedhettek a víz örömeivel és veszélyeivel, a siklás és a mellúszás technikájával és a különféle vízi- és strandjátékokkal.

A szakmai beszámoló összesítéseként elmondható, hogy a községi egészségterv pályázat a község életében nagy változást hozott, ennek oka, hogy:

- talán még soha nem volt olyan alaposan és sokféle szempont szerint felmérve a lakosság helyzete és a település adottságai, mint az állapotleírás elkészítése kapcsán,
- talán még soha nem készült ilyen mélyreható feltáráson alapuló komplex intézkedési terv a problémák megoldására,
- talán még soha nem sikerült ennyire intenzíven megmozgatni a település lakosságát.

Mi, a programban résztvevő szakemberek hisszük, hogy az Egészségterv-program még nagyon sokáig fog működni a településen és meghatározó tényezője lesz a közeljövő önkormányzati döntéseinek. Célunk a program továbbfejlesztése az igények feltárásával, újabb ötletek felhasználásával és források megteremtésével.

Ásotthalom, 1999. szeptember 15.
Palatinszkiné Szekeres Ildikó
aljegyző
Soros egészségterv hírlevél