Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Halimba és Öcs község
Szerző:
Kisné Borbély Adrienne
Szám:
7
A hírlevélben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Halimba, Öcs
Tárgyszavak:
Halimba, Öcs
Megjegyzés:
Annotáció:

Halimba és Öcs községek Önkormányzatai (Veszprém megye, Ajka térség) közösen és az őket támogató civil szervezetek a SOROS Alapítvány Községi Egészségterv pályázatán 1.250.000 Ft támogatást nyertek az Egészségnevelési Komplex Programsorozat megvalósítására. A programsorozatot - néhány, már működő program kivételével - 1999. elején indítottuk.

A pályázati felhívásról a Pályázati Figyelőből értesültünk. Azonnal megragadta figyelmünket ez a nagyszerű kezdeményezés, hiszen a települések életében olyan sokrétű tevékenység támogatására nyílt lehetőség, hogy úgy gondoltuk, néhány programmal érdemes lenne pályáznunk.
A felkészítő tréningen beigazolódott elképzelésünk, s ezt követően kezdtük el a valódi műhelymunkát. Összehívtuk a községekben működő intézmények képviselőit (háziorvos, iskolaigazgató, óvodavezető, védőnő, kultúros, a két község polgármestere, körjegyző) és közösen megvitattuk, mely területeken dolgozhatnánk ki részprogramot a pályázathoz. Több megbeszélést követően rádöbbentünk, hogy nem lesz könnyű dolgunk, mivel ilyen sok fajta programot kell összehangolni, s ezeknek megnyerni az embereket, de végül úgy döntöttünk, megpróbáljuk.

Újabb és újabb ötletekkel gazdagodva összeállítottuk a teljes anyagot, amely végül Halimba esetében 12, Öcs község esetében 8 pontot tartalmazott. Először visszakaptuk átdolgozásra a munkánkat, végül nagy örömünkre jelentős támogatásban részesültünk.

Előnyt jelentett az elbírálásnál az, hogy a két település közösen nyújtotta be pályázatát, a támogató civil szervezetekkel együtt. Úgy érzem, ez különösen hangsúlyozandó, és tapasztalatom szerint nagyon pozitív eredményt hozott a programok megvalósítása során, mivel közelebb hozta egymáshoz a két település lakosságát, a községekért tenni akarókat.

Fél év elteltével, közös meggyőződésünk, hogy érdemes volt ennyi munkát, fáradozást áldozni céljaink elérése érdekében, hiszen sok embert mozgattunk meg, jó visszhangja van a településeken a kezdeményezéseknek, az emberek várják a folytatást.
A programok folytathatóságát tartva szem előtt, eleve azzal számoltunk, hogy a jövőben saját forrásból (esetleg helyi támogatókkal) továbbvisszük a megkezdetteket. Az eltelt hónapok során azonban sok új elképzelés fogalmazódott meg, amelyeket – véleményem szerint - jó lenne program szinten kidolgozni, ezzel gazdagítani a jövőben a község életét.

Röviden a programokról:

A programsorozat fő részét az egészséges életmóddal kapcsolatos előadássorozat, csoport foglalkozások, közösségi találkozók, rendezvények teszik ki. Ezekhez kötődnek még egyéb részprogramok.

A községi egészségtérkép elkészítéséhez felmértük a lakosság egészségi állapotát korcsoportonként, javaslatot dolgoztunk ki az életminőség javításának lehetőségeire. Higiénés feltételek javítására az iskolában eszközbeszerzést terveztünk.

Tartásjavító gyógytornát szerveztünk az általános iskolások részére szakember vezetésével, illetve a másik községben a Faluházban asszonyok részére tartunk gyógytornát, mivel a községben nincsen óvoda és iskola.

Egészséges életmód tábort szerveztünk a két község általános iskoláskorú gyermekei részére a nyáron, amely az egész programsorozat kiemelkedő eseménye volt. Eredetileg 40 főre terveztük a tábort, azonban olyan sok volt a jelentkező, hogy végül a duplájára emeltük a létszámot. A gyerekek forgószínpadszerűen vettek részt az egyes foglakozásokon, melyek között minden nap szerepelt sport, torna, természetes anyagokkal való kézműveskedés (termény, szárított növényragasztás, homokkép, nemezlabda készítés, papírhajtogatás), ügyességi játékok, szellemi totó, ezen kívül ismerkedés a gyógynövényekkel, rajzverseny az egészségről, személyi higiéné, elsősegélynyújtás - mentőautó megtekintése, közlekedési ismeretek - rendőrautó bemutató, sárkánykészítés és eregetés, üveggyár látogatás, kirándulás. Az étkeztetés biztosítására a pályázati támogatáson kívül vállalkozóktól is jelentős segítséget kaptunk.

Egészséges életmód vetélkedősorozatot rendeztünk az iskolában, amelynek előzménye az Egészségnap c. rendezvénysorozat volt az előző tanévben.

Úszás-oktatásra vittük az óvodásokat 10 alkalommal.

Tini-tanácsadást tart a védőnő az iskolás gyermekek részére a korosztályi problémákra helyezve a hangsúlyt.

Egészségnevelési előadás-sorozat folyik a községek lakossága részére. Orvosokat, egészségügyi szakembereket kértünk fel előadások tartására, konzultációs lehetőséggel. Témakörök: Mit egyen a gyermek?; Elhízás - cukorbetegség - ételbemutató és kóstoló az egészséges táplálkozásról; Szénanátha - allergia – asztma; Csontritkulás, változókor; Daganatos betegségek; Szív- és érrendszeri betegségek.

Családsegítő foglakozásokat tartunk az óvodában a szülők részére a gyermekek veszélyeztetettségével kapcsolatban, mivel a potenciálisan veszélyhelyzetbe kerülők és perifériára szorulók száma évről - évre nő. A foglalkozások célja a szülők szemléletének formálása, a családi élethelyzethez alkalmazkodó nevelési tanácsadás, a szülők és pedagógusok közötti jó kapcsolat kialakítása. Több témakört beszélünk meg: pl. Fejlesztő játékok; Kisgyermekkori beszédhibák; Védőoltások; Fogápolás; Egészséges táplálkozás; Gyermekbetegségek; A kisded étrendje.

Parlagfű irtási akcióhoz fűnyírót vásároltunk, hogy a községek közterületein még hatékonyabban fel lehessen lépni a káros gyomok ellen.

Tisztább környezetért akciót hirdettünk immár hagyományosan, a hulladékgyűjtés érdekében, amelyhez kapcsolódik a faültetési és virágosítási programunk, amit e pályázat keretein belül bonyolítunk.

Játszótér fejlesztését terveztük még, lakossági segítség bevonásával, természetes anyagokkal, esztétikus, balesetmentes kivitelezéssel.

A SOROS Alapítvány támogatása nélkül nem lett volna lehetőségünk a sokféle fejlesztés megvalósítására, de azt hiszem e program lényege nem igazán ez, vagy csak részben ez. Sokkal inkább fontos, hogy az együttmunkálkodás során az emberek közelebb kerültek egymáshoz, s a kialakított jobb kapcsolat gyökere lehet újabb közös tevékenységekben való részvételnek.
Kisné Borbély Adrienne
Halimba körjegyzője
Soros egészségterv hírlevél