Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
A munkacsoportok beszámolói - 5. sz. munkacsoport: Ács Péterné (Hajdúsámson)
Szerző:
Ács Péterné
Szám:
10-11
A hírlevélben lévő
Nevek:
Ács Péterné
Intézmények:
Települések:
Hajdúsámson
Tárgyszavak:
konferencia, 5. sz. munkacsoport
Megjegyzés:
Annotáció:

5. sz. munkacsoport: Ács Péterné (Hajdúsámson)

Nagyon örültem én is a térképnek, ami elkészült a csoportunkban, és rögtön meg is számoltam, hogy nagyon arányos a csoportunk, hiszen a Dunántúlról nyolcan érkeztek, és a Dunán erről, az én területemről is nyolc fő érkezett. Tehát így az egész országra rá tudtunk világítani.

Egységes vélemény volt, hogy ez a pályázat egy újszerű pályázat, amivel eddig még nem nagyon találkoztunk, egy új szemlélet, ahol közösségeket kell bevonnunk. A közösségeket kell munkára fogni, munkára kérni és olyan programokat kell kidolgozni, amelyek nem egy évre szólnak, hanem több évre, sőt évtizedekre is. Talán ez volt a legnehezebb, hogy kiket próbáljunk magunk mellé állítani, kik lesznek azok a rétegek, és minél többen, hogy a munkánkba be tudjon kapcsolódni, és velünk együtt tudjon dolgozni.

Milyen sikereket értünk el? Talán a legtöbb, amit elértünk, hogy a közösségek egyre jobban épülnek, szépülnek, tehát közösségeket alakítottunk, a közösségi szellem kezd munkálódni az egyes településeken. A közösség építésen túl sportpályák jöttek létre, tehát a testedzés területén tudtunk nagy lépést tenni, hiszen nem csak sportpályákat, konditermeket, edzőtermeket hoztunk létre, hanem az egészen a fiataloktól, a három évestől a tizenhat éves korig mindenkit meg tudunk mozgatni a sport területén. Vannak olyan települések, ahol a nyugdíjasok is bekapcsolódnak a testedzésébe. A fásítási programunk kapcsán környezetünk tisztul, szépül.

A pályáztatás, illetve a pályázati rendszerben való működés még azt is elősegítette, hogy a civil szervezetek közelebb kerültek egymáshoz, nem külön-külön próbálnak ténykedni, hanem egy településen belül több civil szervezet is összefogott, egy célnak az érdekében.

Eredménye ennek a pályázati kiírásnak az is, hogy megmozgatta az egész település lakosságát, és arra inspirálta, hogy elindult egy folyamat, amit ha kapunk pénzt, akkor biztos megvalósítjuk, ha nem kapunk, akkor is megvalósítjuk. Tehát inspirál bennünket arra, hogy egy elkezdett úton haladjunk tovább, ami mindenképpen szerencsés, és a jövőt tekintve mindenképpen eredményes lesz. Rájöttünk arra, hogy a pályázatok nem elszigetelten léteznek, hanem egyik pályázat kapcsolódik a másik pályázathoz, tehát a Soros Alapítványnál benyújtott pályázatokat tudjuk hasznosítani más pályázatok esetében is. Nem lekoppintva egy rendszert, hanem bővítve, továbbfejlesztve azt.

Én felsorolnám, hogy a településeknek milyen problémái vannak, ami az egészségtervhez kapcsolódik: munkahelyek hiánya; alacsony jövedelem; a tv, videó hatása; magányos, zárkózott emberek élnek közöttünk; az alkoholizmus; az aktív rétegeknek a csökkenése; általános kiábrándultság; a fiatalok lakásproblémája; a dolgozók időhiánya; a családok szétesése; a közbiztonság; az utak, a járdák állapota, illetve hiánya; a belvíz; az árvíz; sportpálya hiánya; az egészség, mint érték még nem épült be a köztudatba; a tizenhat-harminc éves korosztálynak nincs megfelelő program kidolgozva; aluliskolázottság; a kisebbségi érzés nő az emberekben; csökken a falvak megtartó ereje; a települések vagy szétszórtak, vagy elzártak; és a roma kisebbség, akiknek teljesen más a kultúrája, és másképpen kell hozzájuk szólni, mint a nem roma nemzetiségűekhez.

Ezek közül kiemeltünk öt legfontosabbat, és talán meg is fogalmazódott, hogy az egészség az a környezeti egészségünkből áll, a testi egészségünkből és a lelki egészségből. Ha ezt az öt kiemelt problémát megnézzük, a munkahelyek hiánya az első helyre került, az alacsony jövedelem, az alkoholizmus, az általános kiábrándultság, és a dolgozók időhiánya. Ez talán arra utal, hogy valamit már megtettük a környezeti egészségünkért (fásítás, parkosítás, füvesítés, a település szépítése. A testi egészséghez nagyon sok programmal járultunk hozzá. A jövő útja talán az lenne, hogy a lelki egészség területén mit tudunk tenni, hogy ezeket az embereket, akik valamilyen oknál fogva, szerintem nem tehetnek arról, hogy ide kerültek, de valahogy visszahozni a társadalomba ezeket az embereket. Mert az öt problémát, ahogy vizsgáltuk, oda jutottunk, hogy az egyik probléma hozza a másikat magával.

Soros egészségterv hírlevél