Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Gyugy – egy kisközség törekvései, örömei, gondjai
Szerző:
Tóthné Szabó Erika
Szám:
15
A hírlevélben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Tárgyszavak:
Megjegyzés:
Annotáció:

Az elmúlt évben, a Soros Alapítvány által meghirdetett Egészségterv program pályázaton faluszépítő egyesületünk egymillió forintot nyert.

Az összeg felhasználásával és igen sok társadalmi munkával sikerült egy több, mint négy hektáros területen sportpályát, játszóteret és csodálatosan szép ligetes parkot létesíteni.

A „Millenniumi Parknak” keresztelt területen, melyet augusztus 12-én falunap keretében avattunk fel, ünnepélyes keretek között vehettük át a kormánytól kapott Millenniumi- és a Somogy Megyei Közgyűléstől kapott megyezászlót.

A délutáni kulturális programok keretén belül mi rendezhettük meg a női labdarúgó tornát 8 csapat részvételével. Nagyon meglepett bennünket, hogy a mérkőzéseket több száz érdeklődő szurkolta végig. A női foci torna Gyugyon valóságos népünnepéllyé terebélyesedett.

Nagyon sokan gratuláltak a játszótér, a sportpálya és az igényesen kialakított létesítmények láttán. Általános volt a megállapítás, hogy ilyen – arénaszerű – lelátókkal körülvett sportpálya a környékünkön egyedülálló. Büszkén hivatkoztunk a Környezetvédelmi Minisztérium bányarekultivációs alapjából és a Soros Alapítványtól kapott segítségnyújtásra, azok szerencsés egybeesésére.

Idáig az öröm.

A gondok ott kezdődtek, hogy ezeket a létesítményeket karban is kell tartani. A több mint négy hektáros park és a község közterei nem kevesebb, mint 6 hektáron igénylik a fűkaszálást és egyéb gondozási- és karbantartási munkákat. Ezt már a községben működő faluszépítő civil szervezet – aktív tagjainak – összefogásával és a két közhasznú munkással nem lehet elvégezni.

A falu vezetése egy sikeres pályázaton a Megyei Munkaügyi Központtól öt csökkent munkaképességű személy munkahely- teremtésére kapott lehetőséget. Igaz, hogy a munkabérek és annak közterhei igen súlyos költséget jelentenek az alig 300 lelkes kis település gazdálkodásában, mégis mindenki örül, mert a faluban olyan leszázalékolt személyek jutottak havi 13 ezer forintos keresethez, akik eddig a rokkantsági nyugdíjukból és segélyekből tartották fenn magukat. Helyzetük, koruk, de főleg egészségi állapotuk miatt az elhelyezkedésre még esélyük sem volt. A falu is jól jár, mivel az 5 személy napi 4 órás foglalkoztatásával már megoldja a karbantartási feladatok személyi feltételeit.

Csakhogy a nehézségek nem szűntek meg. A közel hat hektáros közterület gondozását a jelenlegi motoros kisgépekkel képtelenek vagyunk ellátni. Feltétlenül szükséges egy kistraktor és a hozzávaló munkaeszközök beszerzése.

Egy szegény kisközség, ami „egyik napról a másikra él” és csak pályázat útján tud valamit elérni, ismét a jótevő Soros Alapítványhoz fordult. A „Közmunka foglalkoztatás ösztönzése” programhoz csatlakozva pályázatot nyújtott be az önkormányzat egy fűnyíró kistraktor vásárlásának támogatására.

Nagyon izgatottan várjuk a döntést. Amennyiben sikerülne az önkormányzatnak egy fűnyírót vásárolni, a meglevő kisteljesítményű gépet egyesületünk megkapná az önkormányzattól.

Ez idáig is segítettük a falu időskorúinak háza előtti utcafront rendben tartását. Amennyiben állandóra miénk lehetne a kisgép, vállalnánk a rászorultak udvaraiban is a füvek rendszeres nyírását. A társadalmi munkák elvégzéséhez szükséges üzemanyagokat, esetleges javítási költségeket az önkormányzat továbbra is magára vállalná. Tudjuk, hogy nagyon sok helyen várják a segítséget. Ezért nagyon sokáig tépelődtünk a Polgármester úrral együtt, mielőtt a pályázatot elkészítettük és feladtuk. Mégis úgy döntöttünk, megpróbálunk még egyszer segítséget kérni, mert csak így tudjuk a csodálatosan szépre sikerült létesítményeket, köztereinket karbantartani, fejleszteni, szépíteni és megőrizni.

A Soros Alapítvány működéséhez sok sikert kívánva:
Tóthné Szabó Erika, egyesületi elnök
(Legyen szebb a mi falunk Egyesület
Címünk: 8692 Gyugy, Fő u. 19.)
Soros egészségterv hírlevél